
17th Polish Radio Folk Festival “New Tradition”
festival
more
miejsce: Kolbuszowa, Muzeum Kultury Ludowej
Wystawa czasowa: 1-21 sierpnia 2014 roku
Wystawa prezentuje najważniejsze dziedziny twórczości artystycznej i badawczo-edytorskiej Oskara Kolberga. Ilustruje okresy życia i aktywności twórczej w wielu obszarach jego zainteresowań kulturą ludową – polską i słowiańską. Przedstawia środowisko rodzinne, związki z Przysuchą, lata nauki i młodości w Warszawie, pracę kompozytora i krytyka muzycznego, twórczość naukowo-badawczą w zakresie folklorystyki i etnografii, działalność edytorską, powstanie i realizację programu „Lud”, okres spędzony w Modlnicy – szczególnie sprzyjający owocnym badaniom etnograficznym oraz ostatnie lata życia w Krakowie wykorzystane na intensywną działalność wydawniczą i współpracę Kolberga z najważniejszymi postaciami i instytucjami nauki i kultury polskiej.
W formie wystawy planszowej przedstawiono i opisano materiały rzadko eksponowane ze względów konserwatorskich, pozostające w zasobach archiwalnych i muzealnych, nie udostępniane czytelnikom i zwiedzającym w postaci oryginałów.
Prezentacja wystawy w Internecie: www.muzeum-radom.pl
Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Wsi Radomskiej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga. Autorem opracowania tekstów i ilustracji jest Katarzyna Markiewicz, zaś opracowania graficznego Zdzisław Słomski.
miejsce: Łódź, Park Źródliska, Tubajka (Domek Ogrodnika)
organizatorzy: Pograjka Łódzka, Stowarzyszenie posŁódź!
program:
11 lipca (piątek)
12:00 – 13:30
Strefa otwarta zabaw z wiejską muzyką dla dzieci w wieku od 7 lat w zwyż. Podczas zabaw dzieci będą mogły nauczyć się piosenek, podstaw rytmicznych w muzyce tanecznej oraz dowiedzieć się, jak grały kapele wiejskie sprzed 50-ciu lat.
Zabawy poprowadzi Gęsty Kożuch Kurzu.
14:00 – 17:00
Warsztaty dla muzyków, którzy posiadają własne skrzypce (dopuszczalne są inne instrumenty, po wcześniejszej konsultacji z organizatorami). Obowiązują zapisy, gdyż ze względu na specyfikę warsztatów liczba miejsc jest ograniczona. Muzycy poznają podstawy rytmiczne wiejskich utworów, kilka melodii łęczyckich wraz z manierą wykonawczą tego regionu oraz dowiedzą się, jak grać do tańca wraz z kapelą.
Warsztaty poprowadzi Marcin Lorenc
18:30 – 20:00
Podstawowe informacje dla początkujących lub średniozaawansowanych tancerzy. Na warsztatach będzie można dowiedzieć się nie tylko jakie są kroki, ale jak należy zachować się na parkiecie. Warsztaty są sugerowane dla wszystkich, którzy planują przyjść na warsztaty sobotnie. Liczba miejsc ograniczona, zapisy u organizatora.
Warsztaty poprowadzi Gęsty Kożuch Kurzu.
20:00 – 22:00
Trzy etiudy dokumentalne, opowiadające o trzech twórcach ludowych wraz z artystycznymi wariacjami na temat ich pracy twórczej.
Prelekcję poprowadzi Przemysław Bogusławski.
12 lipca (sobota)
12:00 – 15:00
Otwarte warsztaty z pracą rzeźbiarską, prowadzone przez ludowych artystów z regionu łęczyckiego
10:00 – 15:00
Warsztaty będą skupiały się na różnicy pomiędzy trójmiarowymi rytmami wiejskimi, w szczególności mazurkiem i kujonem. Z tego względu sugerowane jest uczestnictwo na warsztatach piatkowych lub znajomość podstaw tańców trójmiarowych (oberki, mazurki).
17:00 – 20:00
Warsztaty dla muzyków, którzy posiadają własne skrzypce (dopuszczalne są inne instrumenty, po wcześniejszej konsultacji z organizatorami). Jest to rozwinięcie spotkania piątkowego. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest dołączyć do warsztatów w sobotę, jednak wymagana jest znajomość podstaw gry muzyki tradycyjnej. Obowiązują zapisy, gdyż ze względu na specyfikę warsztatów liczba miejsc jest ograniczona. Muzycy poznają podstawy rytmiczne wiejskich utworów, kilka melodii łęczyckich wraz z manierą wykonawczą tego regionu oraz dowiedzą się, jak grać do tańca wraz z kapelą.
16:00 – 20:00
20:00 – 21:00
Wykład pt. Rola muzyki tanecznej w kulturze wsi wczoraj i dziś poprowadzony przez pracownik Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
start: 21: 00
Pograjka to zabawa taneczna z żywą muzyką. W repertuarze królować będą oberki, mazurki, polki i charakterystyczne dla łęczyckiego kujony.
Zagrają na zabawie:
Kapela Tadeusza Kubiaka z Leśmierza
Maciek Filipczuk i Goście Weselni
Kapela Zgierzania
Kapela Pograjkowa
Gęsty Kożuch Kurzu
miejsce: Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego
organizator: Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
Warsztaty dla nauczycieli dotyczące polskich tańców narodowych i regionalnych oraz dziedzictwa kulturowego regionu Kujaw.
Warsztaty "Polskie tańce narodowe i regionalne" odbywają się w ramach projektu "Oscar za Kolberga".
Warsztaty poprowadzą: dr Justyna Słomska-Nowak, Izabela Grochowska, Elżbieta Kornaszewska i Paulina Sobowiec.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
www.edukacja.filharmonia.bydgoszcz.pl
miejsce: Tuchlinek, gmina Sierakowice
organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku
Od lutego 2014 roku etnografowie z Muzeum Narodowego w Gdańsku wraz ze swoimi współpracownikami rozpoczęli realizację filmu "A wczora z wieczora". Ten 25-minutowy dokument jest częścią projektu "Uzupełniając Kolberga: dokumentacja autentycznych grup kolędniczych Kaszub" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu "Kolberg 2014 - Promesa".
W filmie realizowanym we wsi Tuchlinek w gminie Sierakowice, twórcy pragną zaprezentować obrzęd kolędowania kaszubskich Gwiżdży, a także ukazać ludzi, dzięki którym pozostaje on ciągle żywy i atrakcyjny.
Bohaterami filmu jest czternastu kolędników z Tuchlinka, zwanych popularnie Gwiazdkami. Ci młodzi zamaskowani mężczyźni (wyłącznie kawalerowie), odziani w kożuchy, słomę i grochowiny, w każdą Wigilię przez wiele godzin krążą po okolicznych wioskach i obejściach, przynosząc miejscowym gospodarzom życzenia pomyślności.
Realizacja filmu trwać będzie przez cały 2014 rok.
miejsce: Skierniewice, Sala koncertowa Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina, ul. Prymasowska 6
organizator: Łódzki Dom Kultury, Polskie Radio, Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. F. Chopina w Skierniewicach oraz Starostwo Powiatowe w Skierniewicach
Promocja płyty "Stanisław Klejnas". Jest to druga płyta cyklu Potrety, z serii Muzyka Żródeł, poświęcona jednemu z najwybitniejszych ludowych skrzypków z Mazowsza.
Płyta, która premierę miała 28 stycznia 2014 roku, została wydana przez Polskie Radio we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W programie spotkania m.in. prelekcja prof. Piotra Dahliga z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz redaktorów Programu 2 Polskiego Radia: Anny Boruckiej-Szotkowskiej i Kuby Borysiaka, a także wystawa fotografii Zbigniewa Gradowskiego oraz występ Kapeli "Gęsty Kożuch Kurzu", która zaprezentuje oberki i polki Stanisława Klejnasa.
Kapela "Gęsty Kożuch Kurzu" w składzie:
Maria Stępień - skrzypce,
Marcin Lorenc - basy,
Przemysław Bogusławski - bębenek
Na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęły się Warszawskie Targi Książki. Zachęcamy do odwiedzin promocyjnego stoiska Roku Kolberga 2014. Targi potrwają do niedzieli, 25 maja 2014 roku.
23 maja 2014
Na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęły się Warszawskie Targi Książki. Zachęcamy do odwiedzin promocyjnego stoiska Roku Kolberga 2014. Targi potrwają do niedzieli, 25 maja 2014 roku.
Na stoisku można obejrzeć dwie nowe publikacje: biografię „Oskar Kolberg 1814-1890” i „Aż tu nagle… Bajki ze zbiorów Oskara Kolberga”, a także album "Oskar Kolberg (1814–1890)" i "Dzieła Wszystkie Oskara Kolberga".
W niedzielę, 25 maja o godz. 16.00 wybrane bajki będzie czytała Joanna Szczepkowska, a muzycznie zilustruje je zespół Kai i Janusza Prusinowskich. Biografię i bajki będzie można zakupić na stoisku dystrybutora Media Rodzina podczas Targów, a niebawem na stronie internetowej www.mediarodzina.com.pl.
Przy stoisku Roku Kolberga można również obejrzeć wystawę "Oskar Kolberg (1814-1890). Kompozytor. Folklorysta. Etnograf", prezentującą najważniejsze dziedziny twórczości artystycznej i badawczo-edytorskiej Oskara Kolberga. Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Wsi Radomskiej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga. Autorem opracowania tekstów i ilustracji jest Katarzyna Markiewicz, zaś opracowania graficznego Zdzisław Słomski.
miejsce: Hrubieszów, Muzeum im. ks. St. Staszica
organizatorzy: Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Muzeum Wsi Lubelskiej
Wernisaż wystawy 4 marca 2014 roku, godz. 9.00
Wystawa czasowa: 4 marca - 1 czerwca 2014 roku
Wystawa "Skarby z dziecięcego kufra" jest to zbiór niezwykle barwnych i różnorodnych zabawek sprzed kilku pokoleń, gromadzonych przez działy etnograficzne muzeów Lubelszczyzny. Będzie to doskonała wycieczka w przeszłość przede wszystkim dla najmłodszych, dla których tradycyjne, proste, wykonane z gliny lub drewna zabawki są zupełnym przeciwieństwem dzisiejszych źródeł rozrywki. Równie dużo emocji, przedmioty prezentowane na wystawie mogą wzbudzić wśród najstarszego pokolenia, które choćby na chwilę będzie mogło się przenieść w czasy swojego dzieciństwa. Etnografia, tak ważna w twórczości Oskara Kolberga, daje taką szansę!
Ekspozycji towarzyszą lekcje muzealne oraz warsztaty dla najmłodszych, w trakcie których prezentowana będzie sylwetka Oskara Kolberga oraz jego twórczość.
miejsce: Warszawa, Klub Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23
organizator: Stowarzyszenie "Dom Tańca"
wykonawcy:
GĘSTY KOŻUCH KURZU w składzie:
Maria Stępień – skrzypce
Marcin Lorenc – skrzypce
Joanna Gancarczyk – basy, śpiew
Przemysław Bogusławski – baraban, bębenek obręczowy
program:
utwory z okolic Łodzi, w szczególności łęczyckie, sieradzkie, rawskie i łowickie.
Oberki już bardzo rzadko tańczy się na wiejskich weselach, ale coraz częściej w świetle warszawskich neonów. Nie tańczyłeś? Spróbuj! Nie słyszałeś? Nie śpiewałeś i nie grałeś? Nadstaw ucho!
Od maja do grudnia polskie tańce tradycyjne grać będzie na zabawach sześć młodych zespołów z różnych miast Polski. Ci muzycy przejęli repertuar od starych wiejskich mistrzów, ale dodali do niego własną wrażliwość i wyobraźnię.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
24 maja 2014 roku rozpocznie się realizacja projektu edukacyjnego obejmującego dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną: „Tropimy folklor góralski śladami Oskara Kolberga”.
23 maja 2014
24 maja 2014 roku rozpocznie się realizacja projektu edukacyjnego obejmującego dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną: „Tropimy folklor góralski śladami Oskara Kolberga”.
Projekt realizowany będzie podczas Turnusu Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego w Wiśle, a jego uczestnikami będą dzieci i młodzież - uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 w Gorzowie Wielkopolskim.
miejsce: Warszawa
organizator: Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Tegoroczny festiwal, zatytułowany „Rzeczpospolita Kolberga” będzie prezentacją muzyki tradycyjnej z ogromnego terenu, który przemierzył i opisał Oskar Kolberg – /…/od Wielkopolski po Litwę, Wołyń i Karpaty.
Podczas trzech koncertów festiwalowych i Nocy Tańca powstanie muzyczny krajobraz ówczesnej, nieistniejącej na mapie, Polski – wielokulturowej i różnobarwnej. Zabrzmi żywa tradycja - zagrają i zaśpiewają wykonawcy do dziś ją pamiętający i kontynuujący, a ich uzupełnieniem będą wykonania oparte na nagraniach archiwalnych i zapisach dziewiętnastowiecznego etnografa.
Od wtorku do soboty będzie można uczestniczyć w warsztatach gry na skrzypcach, bębnie i harmonii, śpiewu i tańca, po koncertach tańczyć i muzykować w klubach festiwalowych, a w sobotę odwiedzić barwne widowisko - Targowisko Instrumentów.
PROGRAM
PONIEDZIAŁEK 21.04.14
Okolice i podziemia Kościoła Pokamedulskiego, ul. Dewajtis 3
Godz. 11.00
PONIEDZIAŁEK MAZURKOWY NA BIELANACH
Cykliczna impreza organizowana przez Fundację Wszystkie Mazurki Świata w Poniedziałek Wielkanocny:
WTOREK 22.04.2014
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12
Godz. 19.00
KONCERT FINAŁOWY KONKURSU DLA MŁODYCH WYKONAWCÓW "STARA TRADYCJA"
Wystąpi laureat konkursu „Stara Tradycja” 2013 – Kapela Maliszów
Po koncercie - Klub festiwalowy - Corso, ul. Elektoralna 23
ŚRODA, 23.04.2014
Zamek Królewski w Warszawie, Sala Wielka, Plac Zamkowy 4
Godz. 19.00
Koncert KRAINA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA
Wielkopolska
Kujawy
Prowadzenie tańców – Dominik Woltański
CZWARTEK, 24.04.2014
Centrum Artystyczne „Sen Pszczoły", ul. Ząbkowska 27/31
Godz. 19.00
Koncert KRAINA PÓŁNOCNO-WSCHODNIA
Podlasie
Suwalszczyzna
Ukraina
Warmia i Mazury
Litwa
Białoruś
Po koncercie – klub festiwalowy Sen Pszczoły, ul. Ząbkowska 27/31
PIĄTEK, 25 04.2014
Centrum Artystyczne „Sen Pszczoły", ul. Ząbkowska 27/31
Godz. 19.00
Koncert KRAINA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA
Huculszczyzna
Podole/Pokucie
Lubelskie
Wołyń/Chełm
Rzeszowskie
Muzyka Łemków i Bojków
Słowacja
Podhale
Po koncercie - klub festiwalowy Sen Pszczoły, ul. Ząbkowska 27/31
SOBOTA 26.04.2014
Centrum Artystyczne „Sen Pszczoły", ul. Ząbkowska 27/31
Godz. 11.00 – 17.00
TARGOWISKO INSTRUMENTÓW
Godz. 19.00 – 5.00
NOC TAŃCA
Kulminacja festiwalu – muzykę do tańca zagrają i zaśpiewają m. in:
Piotr Gaca, Śpiewaczki z Gałek Rusinowskich, Janusz Prusinowski Trio, Tęgie Chłopy, Gęsty Kożuch Kurzu, Kapela Niwińskich, Stefan Nowaczek, Kapela Aleksandra Krupy, Marcin Drabik, Józef i Czesław Pańczak, Tomasz Stachura, a z innych stron: Kapela Brodów, Kapela Maliszów, Zokopiony, Huculi (Ukraina), Mindre (Litwa), Na Taku (Białoruś), Susanna Karpenko, Sergij Ochrimczuk (Ukraina), Kapela z Wielgolasu, Romuald Jędraszak i Tomasz Kiciński, Kocirba, Stanisław Lewandowski i Piotr Sikora, Przemysław Ficek, Kapela Byrtków, Juraj Dufek, , Kapela ze Zbąszynia, Kapela z Futomy, Katarzyna Zedel, Sławomir Czekalski.
Bilety dostępne na www.ebilet.pl i empik, w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki oraz przed koncertami. Cena: Wtorek, środa, czwartek, sobota 20/ 15 PLN; piątek 30/25 PLN
Więcej informacji na: www.festivalmazurki.pl
w trakcie budowy...