Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych

przegląd



miejsce: Kańczuga, Stadion sportowy

organizatorzy: Centrum Kulturalne w Przemyślu


Przegląd ma charakter konkursu, w którym biorą udział kapele ludowe, soliści instrumentaliści, zespoły śpiewacze i soliści śpiewacy oraz dzieci i młodzież w kategorii „Duży-Mały”, prezentujący tradycje instrumentalne i wokalne przejęte od swoich mistrzów (instrumentalistów, śpiewaków ludowych).

Tym samym uczestnicy przeglądu kultywują rodzime tradycje folkloru swoich miejscowości, poprzez melodię, gwarę, tradycyjne instrumenty muzyczne oraz strój regionalny. Przegląd stanowi swoisty przekrój muzycznych i śpiewaczych tradycji ludowych naszych przodków, będącej częścią niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wyłonione przez jurorów: najlepsza kapela, zespół śpiewaczy i soliści reprezentują region Pogranicza Nadsańskiego na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, który jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń folklorystycznych w kraju.

wykonawcy:

Zespoły Śpiewacze:

1. Zespół Śpiewaczy „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa

2. Zespół Śpiewaczy „Cantus” z Gorliczyny, gm. Przeworsk

3. Zespół Śpiewaczy „Krzeczowiczanki” z Krzeczowic, gm. Kańczuga

4. Zespół „Ala Babki – Ala Dziadki” z Kańczugi

5. Zespół Śpiewaczy „Majdaniacy” z Majdanu Sieniawskiego, gm. Adamówka

6. Zespół Śpiewaczy z Pełkiń, gm. Jarosław

7. Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa, gm. Zarzecze

8. Zespół Śpiewaczy z Maćkówki, gm. Zarzecze

9. Zespół Śpiewaczy z Kisielowa, gm. Zarzecze

10. Grupa Śpiewacza z Krasiczyna

11. Zespół Śpiewaczy „Dzikowianie” ze Satrego Dzikowa

12. Zespół Śpiewaczy „Grzęszczanie” z Grzęski, gm. Przeworsk

13. Zespół Śpiewaczy „Dębowianie” z Dębowa, gm. Gać

14. Grupa Śpiewacza „Wyszatyczanie” z Wyszatyc, gm. Żurawica

15. Ludowy Zespół Śpiewaczy „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej, gm. Tryńcza

Kapele Ludowe:

1. Kapela „Swojaki” z Pawłosiowa

2. Kapela Ludowa „Gacoki” z Gaci

3. Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej, gm. Tryńcza

Soliści-śpiewacy:

1. Tadeusz Rzeźnik z Majdanu Sieniawskiego, gm. Adamówka

2. Danuta Nieckarz ze Starego Dzikowa

3. Janina Horodecka z Grzęski, gm. Przeworsk

4. Zofia Sokół z Gniewczyny Trynieckiej, gm. Tryńcza

5. Maria Horajska z Nowego Dzikowa, gm. Stary Dzików

6. Helena Szpytma z Gaci

Konkurs „Duży-Mały”:

1. Aniela Mrówka – Zespół Śpiewaczy „Stokrotki” z Cewkowa, gm. Stary Dzików,śpiew

2. Lucyna Skawina – Izabela Głąb z Gaci, śpiew

program:

godz. 14.00 - korowód uczestników przeglądu

godz. 14.15 - prezentacje konkursowe kapel ludowych, zespołów śpiewaczych, solistów-śpiewaków

godz. 18.00 - "W hołdzie Oskarowi Kolbergowi" - koncert z udziałem:

- Kapeli Ludowej "Gacoki" z Gaci,

- Kapeli Ludowej z Gniewczyny Łańcuckiej,

- Kapeli Ludowej "Swojaki" z Pawłosiowa,

- gościnny występ Kapeli Kańczuckiej z Kańczugi,

- ogłoszenie werdyktu.

back to the list print