Wielkanoc z Ojcem Świętym

wystawamiejsce: Myślenice, Muzeum Regionalne "Dom Grecki", ul. Jana III Sobieskiego 3

organizatorzy: Muzeum Regionalne "Dom Grecki" w Myślenicach, Stowarzyszenie Twórców Ludowych - Oddział Kraków


Wernisaż wystawy: 7 kwietnia 2014 roku

Wystawa czasowa: 7-25 kwietnia 2014 roku


Wystawa prezentuje artystyczne i ludowe bogactwo regionu krakowskiego, zamknięte w tematyce Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, a także kanonizacji Papieża Jana Pawła II, która będzie mieć miejsce 27 kwietnia 2014 roku.

Organizator o wystawie:

Rzeźba, haft, koronki, malarstwo na szkle i płótnie, gliniane naczynia, kwiaty z bibuły i palmy wielkanocne, stroje regionalne – to zaledwie fragment przebogatego dziedzictwa pozostawionego nam przez pradziadów i ojców, dziedzictwa, które naszym obowiązkiem jest ocalać i przekazać we wzbogaconej postaci pokoleniom przyszłym.

Wielki szacunek należy się tym wszystkim – a więc twórcom ludowym - którzy ten trud zachowania odrębności, niezwykłości i niepowtarzalności naszej kultury ludowej, a więc integralnej części kultury narodowej - podjęli, którzy swym talentem zaświadczają o jej istnieniu, którzy swoim działaniem przeczą tak modnym dziś przesłankom o powszechnej unifikacji i globalizacji.

Polska sztuka ludowa jest wyjątkowa. Wywodzi się z ludu, a więc jest najbliższa człowiekowi i dlatego przetrwała dziesięciolecia. Drewno, glina, papier, nici - to wciąż wdzięczny materiał do tworzenia, a więc wyrażania swoich myśli, pragnień i tęsknot.

back to the list print