Prace Biura Obchodów Roku Kolberga zakończone! - miniatura

Prace Biura Obchodów Roku Kolberga zakończone!

Choć Rok Oskara Kolberga dobiegł formalnie końca już kilka miesięcy temu, to nasze Biuro prowadziło działalność nadal, rozliczając wiele projektów, uzupełniając dużą ilość informacji, które spłynęły do nas już w tym roku, ale przede wszystkim – ciesząc się napływającymi do nas konkretnymi efektami całego Roku w postaci nagrań, książek, czasopism, stron internetowych, zdjęć, multimediów i wielu ciekawych sprawozdań. Za wszystko bardzo serdecznie dziękujemy!

więcej
Powołanie Pracowni muzyki tradycyjnej - miniatura

Powołanie Pracowni muzyki tradycyjnej

Pracownia muzyki tradycyjnej w Instytucie Muzyki i Tańca została powołana w dniu 17 czerwca 2015 roku podczas Konferencji Przekaz międzypokoleniowy w kulturze tradycyjnej i rola państwa w tym zakresie.

więcej
Konferencja „Przekaz międzypokoleniowy w kulturze tradycyjnej i rola państwa w tym zakresie” - miniatura

Konferencja „Przekaz międzypokoleniowy w kulturze tradycyjnej i rola państwa w tym zakresie”

Do 12 czerwca można zgłaszać chęć udziału w Konferencji pt. „Przekaz międzypokoleniowy w kulturze tradycyjnej i rola państwa w tym zakresie”, która odbędzie się 17 czerwca 2015 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

więcej
125. rocznica śmierci Oskara Kolberga - miniatura

125. rocznica śmierci Oskara Kolberga

125 lat temu, 3 czerwca 1890 roku w Krakowie zmarł Oskar Kolberg. Wybitny folklorysta i etnograf spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

więcej
Koncert jubileuszowy Oskara Kolberga w 1889 roku - miniatura

Koncert jubileuszowy Oskara Kolberga w 1889 roku

Prezentujemy słowo pani Katarzyny Markiewicz, kustosz Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, dotyczące Koncertu jubileuszowego Oskara Kolberga w 1889 roku.

więcej
Fotorelacja z Koncertu pamięci Oskara Kolberga w Krakowie - miniatura

Fotorelacja z Koncertu pamięci Oskara Kolberga w Krakowie

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z Koncertu pamięci Oskara Kolberga, będącego repliką koncertu z 1889 roku, który odbył się 31 maja 2015 roku w Celestacie w Krakowie.

więcej
Wyróżnienie za obchody Roku Kolberga - miniatura

Wyróżnienie za obchody Roku Kolberga

Miło nam poinformować, że Instytut Muzyki i Tańca wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Instytutem im. Oskara Kolberga otrzymał wyróżnienie w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2014 za organizację obchodów Roku Kolberga 2014.

więcej
Koncert pamięci Oskara Kolberga | Replika koncertu z 1889 roku - miniatura

Koncert pamięci Oskara Kolberga | Replika koncertu z 1889 roku

Niezwykły koncert poświęcony Oskarowi Kolbergowi odbędzie się w Krakowie 31 maja 2015 (niedziela) o godz. 19.30 w Celestacie przy ul. Lubicz 16. Będzie to replika koncertu z 1889 roku, który odbył się w tym samym dniu i w tym samym miejscu (dawna Sala strzelecka).

więcej
Kontynuacja projektu Mały Kolberg - miniatura

Kontynuacja projektu Mały Kolberg

Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego przedstawia działania będące kontynuacją projektu "Mały Kolberg" w 2015 roku.

więcej
Strona internetowa poświęcona polskim tańcom tradycyjnym - miniatura

Strona internetowa poświęcona polskim tańcom tradycyjnym

Taniec tradycyjny www.tance.edu.pl to pierwsza odsłona portalu edukacyjnego Instytutu Muzyki i Tańca poświęconego szerokiemu spektrum gatunków i form tanecznych.

więcej
Wyniki badania omnibusowego - miniatura

Wyniki badania omnibusowego

Badanie opinii publicznej na temat rozpoznawalności nazwiska Kolberga, zrealizowane w grudniu 2013 roku wykazało, że zaledwie 8% Polaków potrafi poprawnie odpowiedzieć na pytanie, kim był Oskar Kolberg. Po powtórnym badaniu w styczniu 2015 roku, liczba ta wzrosła do 11,3%.

więcej
Strona internetowa poświęcona muzyce tradycyjnej - miniatura

Strona internetowa poświęcona muzyce tradycyjnej

W ramach Roku Kolberga dokonano przebudowy pierwszej wersji portalu www.muzykatradycyjna.pl, stanowiącego centrum informacyjne i bazę wiedzy na tematy etnomuzyczne.

więcej
Mały Kolberg - miniatura

Mały Kolberg

Projekt "Mały Kolberg" skierowany był do osób pracujących z dziećmi (w wieku od urodzenia do 10 roku życia) w bibliotekach, przedszkolach, szkołach, ośrodkach kultury, muzeach, a także poza instytucjami.

więcej
Akademia Kolberga - miniatura

Akademia Kolberga

"Akademia Kolberga" to projekt animacji żywej kultury ludowej i budowa strony internetowej

www.akademiakolberga.pl.

więcej
Nowa strona internetowa o Oskarze Kolbergu - miniatura

Nowa strona internetowa o Oskarze Kolbergu

Instytut im. Oskara Kolberga we współpracy z IMiT uruchomił nową, dwujęzyczną stronę internetową

www.oskarkolberg.pl, zawierającą informacje związane z postacią Kolberga i jego dorobkiem (w tym m.in.: biografię, interaktywną mapę zasięgów kolbergowskich monografii i ich zawartości).

więcej
Przewodnik śladami Oskara Kolberga - miniatura

Przewodnik śladami Oskara Kolberga

"Przewodnik śladami Oskara Kolberga" to aplikacja, będąca multimedialnym przewodnikiem po miejscach i regionach związanych z życiem i dziełem Oskara Kolberga.

więcej
Strona internetowa poświęcona polskim ludowym instrumentom muzycznym - miniatura

Strona internetowa poświęcona polskim ludowym instrumentom muzycznym

Portal www.instrumenty.edu.pl poświęcony polskim ludowym instrumentom muzycznym prezentuje instrumenty muzyczne i narzędzia dźwiękowe wykorzystywane w praktyce ludowej na terenie całej Polski.

więcej
Wystawy planszowe, internetowe i multimedialne - miniatura

Wystawy planszowe, internetowe i multimedialne

Wystawy planszowe, internetowe i multimedialne zrealizowane w Roku Kolberga dostępne są na naszej stronie w zakładce "multimedia".

więcej
Strona internetowa o laureatach Nagrody Kolberga - miniatura

Strona internetowa o laureatach Nagrody Kolberga

Strona jest bazą danych o Nagrodzie im. Oskara Kolberga i jej 697 laureatach (l. 1974-2014), która daje możliwość poznania biogramów nagrodzonych, przeszukiwania nazw i nazwisk według wielu filtrów, przeglądania galerii zdjęć, elementów animowanych, plików dźwiękowych i filmów oraz linków zewnętrznych.

więcej
Ochrona spuścizny muzycznej Oskara Kolberga - miniatura

Ochrona spuścizny muzycznej Oskara Kolberga

Instytut im. Oskara Kolberga we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca dokonał digitalizacji zachowanych kompozycji Kolberga. Na stronie www.oskarkolberg.pl dostępne są w formacie PDF partytury, głosy instrumentalne i wyciągi fortepianowe dwóch oper Kolberga: "Król pasterzy" i "Scena w karczmie".

więcej
Elektroniczny indeks utworów muzycznych - miniatura

Elektroniczny indeks utworów muzycznych

Projekt elektronicznego indeksu utworów muzycznych zebranych w dziełach Kolberga objął 2700 melodii z tomów DWOK01-DWOK06 („Pieśni ludu polskiego", „Sandomierskie", „Kujawy" 1 i 2, „Krakowskie" 1 i 2).

więcej
„Polskie ludowe instrumenty muzyczne” – prezentacja portalu - miniatura

„Polskie ludowe instrumenty muzyczne” – prezentacja portalu

Instytut Muzyki i Tańca zaprasza na prezentację portalu „Polskie ludowe instrumenty muzyczne”, która odbędzie się 17 marca 2015 r. o godz. 12.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

więcej
Digitalizacja rękopisów Oskara Kolberga - miniatura

Digitalizacja rękopisów Oskara Kolberga

We współpracy z Biblioteką Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polską Akademią Umiejętności w Krakowie dokonano digitalizacji wszystkich rękopisów Kolberga w liczbie ponad 21 tysięcy kart.

więcej
Digitalizacja Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga - miniatura

Digitalizacja Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga

Biblioteka Narodowa zdigitalizowała wszystkie wydane dotąd tomy "Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga" (75 woluminów) i udostępniła je w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona w kolekcji "Oskar Kolberg".

więcej
Raport - Rok Kolberga 2014 - miniatura

Raport - Rok Kolberga 2014

Zachęcamy do zapoznania się z Raportem - Rok Kolberga 2014, będącym syntetycznym podsumowaniem działań związanych z obchodami 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga.

więcej
Rok Oskara Kolberga 2014 dobiegł końca - miniatura

Rok Oskara Kolberga 2014 dobiegł końca

Ponad 3 tysiące wydarzeń zorganizowanych w niemal 300 polskich miejscowościach, w których udział wzięło ponad 4 tysiące wykonawców i prawie 3 miliony słuchaczy – Rok Oskara Kolberga, wybitnego folklorysty i etnografa dobiegł końca.

więcej
Konferencja prasowa podsumowująca obchody Roku Kolberga 2014 - miniatura

Konferencja prasowa podsumowująca obchody Roku Kolberga 2014

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani prof. Małgorzata Omilanowska zaprasza do wzięcia udziału w konferencji prasowej podsumowującej obchody Roku Kolberga 2014, ustanowionego z okazji przypadającej w 2014 roku 200. rocznicy urodzin folklorysty i etnografa.

więcej
Do siego roku! - miniatura

Do siego roku!

Rok Kolberga 2014 dobiega końca. Pokazaliśmy, że kultura ludowa jest wciąż czymś żywym, ciekawym, dynamicznym i autentycznym. Życzymy Państwu wielu powodów do radości w Nowym 2015 Roku!

więcej
Życzenia świąteczne - miniatura

Życzenia świąteczne

Życzymy Państwu pełnych ciepła i spokoju Świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym 2015 Roku samej radości i satysfakcji oraz wielu okazji do twórczego kontaktu ze sztuką – muzyką i tańcem.

więcej
Sprawozdanie z konferencji w Radziejowicach - miniatura

Sprawozdanie z konferencji w Radziejowicach

W dniach 26-27 listopada 2014 roku w Radziejowicach odbyła się interdyscyplinarna konferencja „Rok Kolberga i co dalej?”. Organizatorami konferencji był Instytut Muzyki i Tańca oraz Forum Muzyki Tradycyjnej.

więcej