Kolbergowski świat - miniatura

Kolbergowski świat

W Noc Kultury, 31 maja 2014 roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu zaprasza do udziału w wydarzeniach pod nazwą "Kolbergowski świat".

więcej
Z Oskarem Kolbergiem przez świat baśni, legend i podań - miniatura

Z Oskarem Kolbergiem przez świat baśni, legend i podań

Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie zachęca do udziału w Tygodniu Czytania pod hasłem:" Z Oskarem Kolbergiem przez świat baśni, legend i podań", który odbędzie się w dniach 2-6 czerwca 2014 roku.

więcej
Gdzie się podział Kusy Janek? - miniatura

Gdzie się podział Kusy Janek?

1 czerwca 2014 roku w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbędzie się koncert promujący płytę "Gdzie się podział Kusy Janek?". Wydawnictwo ukazało się nakładem Fundacji Wszystkie Mazurki Świata oraz Instytutu Muzyki i Tańca.

więcej
Jan Karpiel Bułecka laureatem Dorocznej Nagrody Ministra - miniatura

Jan Karpiel Bułecka laureatem Dorocznej Nagrody Ministra

Jan Karpiel Bułecka został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii "Twórczość ludowa".

więcej
Dni Oskara Kolberga - miniatura

Dni Oskara Kolberga

W dniach 30 maja - 3 czerwca 2014 w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbędą się Dni Oskara Kolberga.

więcej
Dziecięce Prezentacje Muzyki Ludowej - miniatura

Dziecięce Prezentacje Muzyki Ludowej

30 maja 2014 roku w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu odbędą się Dziecięce Prezentacje Muzyki Ludowej.

więcej
Zapis audio-video z II Konwencji Muzyki Polskiej - miniatura

Zapis audio-video z II Konwencji Muzyki Polskiej

Zachęcamy do obejrzenia zapisu audio-video z pierwszego i trzeciego dnia II Konwencji Muzyki Polskiej, która odbyła się w dniach 12-14 maja 2014 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

więcej
Fotorelacja z warsztatów „Tradycyjne tańce polskiej wsi” - miniatura

Fotorelacja z warsztatów „Tradycyjne tańce polskiej wsi”

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Joanny Wiedro z warsztatów "Tradycyjne tańce polskiej wsi", prowadzonych przez muzyków i tancerzy z kapeli Janusz Prusinowski Trio oraz tancerzy ludowych z Radomszczyzny.

więcej
Marianna Bączek odznaczona przez Prezydenta RP - miniatura

Marianna Bączek odznaczona przez Prezydenta RP

26 maja 2014 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia zasłużonym twórcom i animatorom kultury. Wśród wyróżnionych znalazła się śpiewaczka kurpiowska, Marianna Bączek.

więcej
Dzień Kolberga w Krakowie - miniatura

Dzień Kolberga w Krakowie

3 czerwca, w rocznicę śmierci Oskara Kolberga, w Krakowie odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych pamięci tego wybitnego polskiego folklorysty i etnografa, patrona Roku 2014.

więcej
Renowacja nagrobka Oskara Kolberga - miniatura

Renowacja nagrobka Oskara Kolberga

Miło nam poinformować, że 3 czerwca 2014 roku, w rocznicę śmierci Oskara Kolberga na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, zostanie odsłonięty odrestaurowany nagrobek polskiego badacza folkloru.

więcej
Kolberg – włącz się! - miniatura

Kolberg – włącz się!

3 czerwca 2014 roku Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie zaprasza na plac Wolnica, gdzie świętować będzie Rok Kolberga - w Muzeum i pod gołym niebem.

więcej
Chłopcy Kontra Basia na Muzycznej Scenie Tradycji - miniatura

Chłopcy Kontra Basia na Muzycznej Scenie Tradycji

1 czerwca 2014 roku na Muzycznej Scenie Tradycji w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie zagra grupa Chłopcy Kontra Basia.

więcej
Tropimy folklor góralski śladami Oskara Kolberga - miniatura

Tropimy folklor góralski śladami Oskara Kolberga

24 maja 2014 roku rozpocznie się realizacja projektu edukacyjnego obejmującego dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną: „Tropimy folklor góralski śladami Oskara Kolberga”.

więcej
Współczesna kultura ludowa w działaniu - miniatura

Współczesna kultura ludowa w działaniu

W dniach 30-31 maja w Zakopanem odbędzie się Konferencja ekspertów i praktyków "Współczesna kultura ludowa w działaniu".

więcej
Wernisaż wystawy rzeźby ludowej Marka Twardego - miniatura

Wernisaż wystawy rzeźby ludowej Marka Twardego

28 maja 2014 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbędzie się wernisaż wystawy rzeźby ludowej Marka Twardego w ramach projektu "Kolbergowo - stacja Rzeszów".

więcej
Rok Kolberga na Warszawskich Targach Książki - miniatura

Rok Kolberga na Warszawskich Targach Książki

Na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęły się Warszawskie Targi Książki. Zachęcamy do odwiedzin promocyjnego stoiska Roku Kolberga 2014. Targi potrwają do niedzieli, 25 maja 2014 roku.

więcej
Rozpoczyna się międzynarodowa konferencja naukowa w Poznaniu - miniatura

Rozpoczyna się międzynarodowa konferencja naukowa w Poznaniu

Już dzisiaj, 22 maja 2014 roku w Poznaniu rozpoczyna się międzynarodowa konferencja naukowa "Dzieło Oskara Kolberga jako dziedzictwo narodowe i europejskie". Konferencja pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego potrwa dwa dni.

więcej
Uzupełniając Kolberga - dokumentacja autentycznych grup kolędniczych Kaszub - miniatura

Uzupełniając Kolberga - dokumentacja autentycznych grup kolędniczych Kaszub

Etnografowie z Muzeum Narodowego w Gdańsku wraz ze współpracownikami w okresie od 25 maja do 7 czerwca 2014 roku przystąpią do przeprowadzenia badań na terenie gminy Sierakowice w powiecie Kartuskim, które umożliwią rejestrację oraz szczegółowe opisanie i utrwalenia na różnorodnych nośnikach, obrzędu kolędowania kaszubskich Gwiżdży.

więcej
Swojego nie znacie - miniatura

Swojego nie znacie

22 maja 2014 roku w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana odbędzie się koncert pt. "Swojego nie znacie".

więcej
Warsztaty pieśni podlaskich - miniatura

Warsztaty pieśni podlaskich

W piątek 23 maja 2014 roku rozpoczyna się druga część warsztatów pieśni podlaskich w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów tradycji”. Tym razem uczestnicy zapoznają się z pieśniami z okolic Narwi.

więcej
Małopolskie baśnie, podania i legendy - miniatura

Małopolskie baśnie, podania i legendy

9 maja 2014 roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz Roku Oskara Kolberga zorganizowała Powiatowy Konkurs Plastyczny „Małopolskie baśnie, podania i legendy”, dla uczniów klas 1-3 ze szkół podstawowych z powiatu olkuskiego.

więcej
Kolberg dzieciom - Zabawki - miniatura

Kolberg dzieciom - Zabawki

7 czerwca 2014 roku w Domu Nauki i Sztuki w Józefowie odbędą się warsztaty "Kolberg dzieciom - Zabawki". Będzie to kolejne spotkanie w ramach projektu "Kolberg dzieciom".

więcej
Etnografia: teren działania - miniatura

Etnografia: teren działania

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie realizuje projekt „Etnografia: teren działania”. Jest to pomysł na nowy obieg zbiorów Muzeum i związanych z nimi znaczeń.

więcej
Promocja dwóch książek z okazji Roku Kolberga 2014 - miniatura

Promocja dwóch książek z okazji Roku Kolberga 2014

Dwie nowe książki: popularno-naukowa biografia „Oskar Kolberg 1814-1890” oraz „Aż tu nagle... Bajki ze zbiorów Oskara Kolberga” zostały wydane w związku z dwusetną rocznicą urodzin Oskara Kolberga.

więcej
Tom 45 - Kolberg inspiracje - miniatura

Tom 45 - Kolberg inspiracje

30 maja 2014 roku w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu odbędzie się "Dzień Dziecka w skansenie" w ramach projektu "Tom 45 - Kolberg inspiracje".

więcej
Z ludowego skarbca - tańczyć może każdy - miniatura

Z ludowego skarbca - tańczyć może każdy

10 czerwca 2014 roku w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbędą się warsztaty taneczne "Z ludowego skarbca - tańczyć może każdy".

więcej
Być tu stela. Co to znaczy? - miniatura

Być tu stela. Co to znaczy?

21 maja 2014 roku w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie odbędzie się spotkanie "Być tu stela. Co to znaczy?" w ramach projektu "200 razy Kolberg".

więcej
Wesela 21: audioportret - miniatura

Wesela 21: audioportret

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie realizuje projekt polegający na dźwiękowym zapisie ślubów i wesel. Rejestracja i interpretacja tego, co ludzie wyrażają w słowach, w muzyce, w śpiewie.

więcej
Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych - miniatura

Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych

25 maja 2014 roku w Kańczudze odbędzie się Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych, będący eliminacjami do 48. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

więcej