
Kolbergowski świat
W Noc Kultury, 31 maja 2014 roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu zaprasza do udziału w wydarzeniach pod nazwą "Kolbergowski świat".
więcej
Z Oskarem Kolbergiem przez świat baśni, legend i podań
Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie zachęca do udziału w Tygodniu Czytania pod hasłem:" Z Oskarem Kolbergiem przez świat baśni, legend i podań", który odbędzie się w dniach 2-6 czerwca 2014 roku.
więcej
Gdzie się podział Kusy Janek?
1 czerwca 2014 roku w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbędzie się koncert promujący płytę "Gdzie się podział Kusy Janek?". Wydawnictwo ukazało się nakładem Fundacji Wszystkie Mazurki Świata oraz Instytutu Muzyki i Tańca.
więcej
Jan Karpiel Bułecka laureatem Dorocznej Nagrody Ministra
Jan Karpiel Bułecka został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii "Twórczość ludowa".
więcej
Dni Oskara Kolberga
W dniach 30 maja - 3 czerwca 2014 w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbędą się Dni Oskara Kolberga.
więcej
Dziecięce Prezentacje Muzyki Ludowej
30 maja 2014 roku w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu odbędą się Dziecięce Prezentacje Muzyki Ludowej.
więcej
Zapis audio-video z II Konwencji Muzyki Polskiej
Zachęcamy do obejrzenia zapisu audio-video z pierwszego i trzeciego dnia II Konwencji Muzyki Polskiej, która odbyła się w dniach 12-14 maja 2014 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
więcej
Fotorelacja z warsztatów „Tradycyjne tańce polskiej wsi”
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Joanny Wiedro z warsztatów "Tradycyjne tańce polskiej wsi", prowadzonych przez muzyków i tancerzy z kapeli Janusz Prusinowski Trio oraz tancerzy ludowych z Radomszczyzny.
więcej
Marianna Bączek odznaczona przez Prezydenta RP
26 maja 2014 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia zasłużonym twórcom i animatorom kultury. Wśród wyróżnionych znalazła się śpiewaczka kurpiowska, Marianna Bączek.
więcej
Dzień Kolberga w Krakowie
3 czerwca, w rocznicę śmierci Oskara Kolberga, w Krakowie odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych pamięci tego wybitnego polskiego folklorysty i etnografa, patrona Roku 2014.
więcej
Renowacja nagrobka Oskara Kolberga
Miło nam poinformować, że 3 czerwca 2014 roku, w rocznicę śmierci Oskara Kolberga na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, zostanie odsłonięty odrestaurowany nagrobek polskiego badacza folkloru.
więcej
Kolberg – włącz się!
3 czerwca 2014 roku Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie zaprasza na plac Wolnica, gdzie świętować będzie Rok Kolberga - w Muzeum i pod gołym niebem.
więcej
Chłopcy Kontra Basia na Muzycznej Scenie Tradycji
1 czerwca 2014 roku na Muzycznej Scenie Tradycji w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie zagra grupa Chłopcy Kontra Basia.
więcej
Tropimy folklor góralski śladami Oskara Kolberga
24 maja 2014 roku rozpocznie się realizacja projektu edukacyjnego obejmującego dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną: „Tropimy folklor góralski śladami Oskara Kolberga”.
więcej
Współczesna kultura ludowa w działaniu
W dniach 30-31 maja w Zakopanem odbędzie się Konferencja ekspertów i praktyków "Współczesna kultura ludowa w działaniu".
więcej
Wernisaż wystawy rzeźby ludowej Marka Twardego
28 maja 2014 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbędzie się wernisaż wystawy rzeźby ludowej Marka Twardego w ramach projektu "Kolbergowo - stacja Rzeszów".
więcej
Rok Kolberga na Warszawskich Targach Książki
Na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęły się Warszawskie Targi Książki. Zachęcamy do odwiedzin promocyjnego stoiska Roku Kolberga 2014. Targi potrwają do niedzieli, 25 maja 2014 roku.
więcej
Rozpoczyna się międzynarodowa konferencja naukowa w Poznaniu
Już dzisiaj, 22 maja 2014 roku w Poznaniu rozpoczyna się międzynarodowa konferencja naukowa "Dzieło Oskara Kolberga jako dziedzictwo narodowe i europejskie". Konferencja pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego potrwa dwa dni.
więcej
Uzupełniając Kolberga - dokumentacja autentycznych grup kolędniczych Kaszub
Etnografowie z Muzeum Narodowego w Gdańsku wraz ze współpracownikami w okresie od 25 maja do 7 czerwca 2014 roku przystąpią do przeprowadzenia badań na terenie gminy Sierakowice w powiecie Kartuskim, które umożliwią rejestrację oraz szczegółowe opisanie i utrwalenia na różnorodnych nośnikach, obrzędu kolędowania kaszubskich Gwiżdży.
więcej
Swojego nie znacie
22 maja 2014 roku w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana odbędzie się koncert pt. "Swojego nie znacie".
więcej
Warsztaty pieśni podlaskich
W piątek 23 maja 2014 roku rozpoczyna się druga część warsztatów pieśni podlaskich w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów tradycji”. Tym razem uczestnicy zapoznają się z pieśniami z okolic Narwi.
więcej
Małopolskie baśnie, podania i legendy
9 maja 2014 roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz Roku Oskara Kolberga zorganizowała Powiatowy Konkurs Plastyczny „Małopolskie baśnie, podania i legendy”, dla uczniów klas 1-3 ze szkół podstawowych z powiatu olkuskiego.
więcej
Kolberg dzieciom - Zabawki
7 czerwca 2014 roku w Domu Nauki i Sztuki w Józefowie odbędą się warsztaty "Kolberg dzieciom - Zabawki". Będzie to kolejne spotkanie w ramach projektu "Kolberg dzieciom".
więcej
Etnografia: teren działania
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie realizuje projekt „Etnografia: teren działania”. Jest to pomysł na nowy obieg zbiorów Muzeum i związanych z nimi znaczeń.
więcej
Promocja dwóch książek z okazji Roku Kolberga 2014
Dwie nowe książki: popularno-naukowa biografia „Oskar Kolberg 1814-1890” oraz „Aż tu nagle... Bajki ze zbiorów Oskara Kolberga” zostały wydane w związku z dwusetną rocznicą urodzin Oskara Kolberga.
więcej
Tom 45 - Kolberg inspiracje
30 maja 2014 roku w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu odbędzie się "Dzień Dziecka w skansenie" w ramach projektu "Tom 45 - Kolberg inspiracje".
więcej
Z ludowego skarbca - tańczyć może każdy
10 czerwca 2014 roku w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbędą się warsztaty taneczne "Z ludowego skarbca - tańczyć może każdy".
więcej
Być tu stela. Co to znaczy?
21 maja 2014 roku w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie odbędzie się spotkanie "Być tu stela. Co to znaczy?" w ramach projektu "200 razy Kolberg".
więcej
Wesela 21: audioportret
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie realizuje projekt polegający na dźwiękowym zapisie ślubów i wesel. Rejestracja i interpretacja tego, co ludzie wyrażają w słowach, w muzyce, w śpiewie.
więcej
Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych
25 maja 2014 roku w Kańczudze odbędzie się Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych, będący eliminacjami do 48. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
więcej