Etnofioły - miniatura

Etnofioły

27 stycznia 2014

Zachęcamy do zapoznania się z projektem "Etnofioły" - stroną o etnograficznych ciekawostkach. Projekt powstał w ramach kampanii promującej postać i dokonania Oskara Kolberga wśród młodego pokolenia "Oskar Kolberg jest OK".

Celem autorów projektu jest rozpropagowanie wiedzy o polskim folklorze wśród młodych ludzi za pomocą krótkich, interesujących i śmiesznych wycinków z dzieł Kolberga (i nie tylko). Strona ma charakter rozrywkowy, gdyż zdaniem twórców tylko w ten sposób można dotrzeć do tych potencjalnie niezainteresowanych etnologią i etnografią. Internet i młode pokolenie potrzebują przekazu atrakcyjnego dla nich, stąd też dość nietypowa forma przedstawienia spuścizny po etnografie - dodają twórcy projektu.

Strona dostępna jest na portalu społecznościowym Facebook.

Twórcy o projekcie "Etnofioły":

"Dlaczego pod Lwowem całowano żaby w brzuch? Przed jakim nieszczęściem chroniło kilkukrotne przeturlanie kury? Czym była fartaczka i jakie imiona nosiły poszczególne choroby? Poznajcie Etnofioły!

Nasi przodkowie żyli w naprawdę dziwnych czasach. Każda wieś cechowała się innymi wierzeniami i zabobonami, tak niepojętymi dla współczesnego człowieka. W jednej miejscowości zabraniano prania bielizny przez dwa tygodnie od święta Trzech Króli, a kilka kilometrów dalej obsypywano zagrody makiem, co miało chronić domostwa przed czarownicami. Wszystko to można odnaleźć w notatkach zebranych przez Oskara Kolberga.

Ale zaraz, jakiego Oskara Kolberga? Według ostatnich badań, 92% Polaków nie wie o istnieniu tego najwybitniejszego polskiego etnografa. Człowieka, który zjeździł wszystkie regiony późniejszej Rzeczpospolitej, zapisał pieśni i zwyczaje ludowe od Odry po Dniestr, a po sobie pozostawił wiele tysięcy rękopisów, z których dziś czerpiemy naszą wiedzę o dziewiętnastowiecznej polskiej wsi. Tylko 8% z nas zdaje sobie z tego sprawę - czas zmienić ten niekorzystny stan rzeczy! Dlatego właśnie Sejm RP ogłosił obecny rok Rokiem Oskara Kolberga.

I dlatego właśnie powstały Etnofioły. Czas wydobyć te niesłychane ludowe opowieści z zakurzonych ksiąg. Bo historia nie musi być nudnym odklepywaniem dat z pamięci - w rzeczywistości bywa śmieszna, ciekawa, dziwna... taka, jak my.

A Oskar Kolberg po prostu jest OK."

Projekt "Oskar Kolberg jest OK" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 - Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

drukuj