Mały Kolberg

25 marca 2015

Projekt "Mały Kolberg" skierowany był do osób pracujących z dziećmi (w wieku od urodzenia do 10 roku życia) w bibliotekach, przedszkolach, szkołach, ośrodkach kultury, muzeach, a także poza instytucjami. Uczestnicy – biorąc udział w warsztatach, a następnie tworząc własne lokalne przedsięwzięcia – poznawali i włączali w pracę z dziećmi tradycyjne zabawy, wyliczanki, piosenki, opowieści i inne elementy rodzimych tradycji.

W 7 regionach Polski – od Wielkopolski przez województwo łódzkie, Mazowsze, Warmię i Mazury, Lubelszczyznę po Beskid Żywiecki – odbyło się 18 warsztatów (ponad 180 godzin), podczas których swoją wiedzą dzielili się artyści i praktycy z Forum Muzyki Tradycyjnej. Prowadzący, związani od lat z tradycjami swoich regionów, mieli także doświadczenie w pracy z małymi dziećmi. Każdy warsztat składał się z zajęć pokazowych z udziałem dzieci oraz nauki zabaw, tańców i śpiewu. Uzupełnieniem zajęć praktycznych były warsztaty metodyczne z ekspertkami z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego, podczas których uczestnicy zastanawiali się m.in.: Jak dbać o podmiotowość dzieci podczas zajęć z tradycją? Jakie potrzeby rozwojowe małych dzieci spełniają tradycyjne zabawy? Jak wpływają one na dzieci?

Opisy zabaw, teksty, melodie i zapisy wideo oraz "Niezbędnik Małego Kolberga", zawierający wiedzę i opisy dobrych praktyk, mające służyć jako otwarte źródło wiedzy i inspiracji dla wszystkich zainteresowanych, zostały zamieszczone na stronie www.akademiakolberga.pl.

W projekcie "Mały Kolberg" wzięło udział ok. 130 osób, które w swoje działania w całej Polsce angażują ponad 1500 dzieci. Warsztaty doskonalące objęła Honorowym Patronatem Małżonka Prezydenta RP, Pani Anna Komorowska. Projekt zrealizowany został przez Fundację Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca.

drukuj