Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy - miniatura

Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy

7 marca 2013

Przedstawiamy projekt składający się z nowoczesnych opracowań ludowych melodii regionu Wielkopolski zatytułowany Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy.

Ideą jego powstania było pragnienie upowszechniania tradycyjnych elementów kultury tego regionu i ich wykorzystanie w celu tworzenia współczesnych form wypowiedzi artystycznych.

Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy są dziełem zainspirowanym folklorem regionu Wielkopolski, łączą prostotę ludowego tworzywa z ciekawymi pomysłami aranżacyjnymi i profesjonalnym wykonawstwem.

Jest to jak do tej pory pierwszy projekt w Polsce łączący elementy folkloru Wielkopolski z jazzowym brzmieniem. Zarówno płyta, jak i publikacja dr hab. Katarzyny Stroińskiej-Sierant opisująca jazzowe interpretacje wielkopolskiego folkloru zdobyły uznanie wybitnych polskich autorytetów muzycznych, którzy wypowiadają się o tym projekcie między innymi tymi słowami:

„Dobrze się stało, że polski jazz wzbogacił się o nową, znacząca pozycję, jaką niewątpliwie są Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy. Jest to dzieło wyjątkowe, żaden jeszcze z polskich jazzmanów nie zajmował się dotąd muzyką z terenu Wielkopolski”

(prof. Włodzimierz Nahorny)

„Dzieło artystyczne, jakim są Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy cechuje duża spójność (…), to nowe, oryginalne, świetnie zagrane utwory oparte o motywikę melodii wielkopolskich, to wykreowanie ludowo – jazzowej jakości brzmienia”

(prof. Andrzej Zubek)

„Po Kujawiakach Zbigniewa Namysłowskiego oraz podhalańskich i mazowieckich inspiracjach Michała Urbaniaka mamy teraz wielkopolski folk & kind of jazz”

(Dionizy Piątkowski, etnograf, publicysta, krytyk jazzowy)

Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy:

Katarzyna Stroińska-Sierant - fortepian, aranżacje

Maciej "Kocin" Kociński - saksofony

Piotr "Max" Wiśniewski - kontrabas

Sławomir Tokłowicz - perkusja

Kontakt z zespołem:

Katarzyna Stroińska-Sierant

kasiastroinska(a)onet.pl

drukuj