Nadzwyczajny koncert z okazji Roku Oskara Kolberga
6 listopada 2014
Z okazji Roku Oskara Kolberga w Pałacu Prezydenckim odbył się w środę, 5 listopada 2014 roku koncert, podczas którego wystąpiły zespoły muzyki tradycyjnej. Występów artystów wysłuchał m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną Komorowską.
- Dzisiejszy wieczór nawiązuje do Roku Oskara Kolberga, który zbliża się ku końcowi. Chciałabym tym koncertem zwrócić uwagę na sztukę ludową i artystów, którzy bardzo twórczo nawiązują do tradycji sztuki ludowej - podkreśliła tuż przed koncertem Anna Komorowska. Zapraszając do wysłuchania muzyki tradycyjnej zaznaczyła, że zaproszeni artyści grają z wielkim sercem i bardzo profesjonalnie.
Podczas koncertu, którego wysłuchali też m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oraz minister finansów Mateusz Szczurek, wystąpiły cztery zespoły muzyki tradycyjnej. Jako pierwsza zagrała Kapela Maliszów - rodzinny zespół z Beskidu Niskiego, który zagrał m.in. najstarszą polską pieśń obrzędową "Oj chmielu, chmielu".
Inne folkowe zespoły wieczoru to Sutari - trzy artystki z pogranicza muzyki i teatru, które zaśpiewały balladę ludową "Siostra", a także utwory "Chłopacy" z Kujaw i "Kalina malina" z Lubelszczyzny. Z kolei Adam Strug i jego zespół zaproponował m.in. tradycyjne pieśni kurpiowskie oraz utwory do słów Bolesława Leśmiana: "Nocą umówioną" i "W słońcu". Koncert zakończył występ zespołu Janusz Prusinowski Trio, który zagrał m.in. mazurki od Stanisława Dziąga i Jana Lewandowskiego.
W 2014 r. mija 200. rocznica urodzin Oskara Kolberga - kompozytora, folklorysty, etnografa. Rok Kolberga został ustanowiony w grudniu ub. roku przez Sejm.
Oskar Kolberg urodził się 22 lutego 1814 r. w Przysusze na Ziemi Radomskiej. Kształcił się w Liceum Warszawskim, pobierał też lekcje gry na fortepianie i kompozycji m.in. u Józefa Elsnera i Ignacego F. Dobrzyńskiego. Szczególny wpływ na zainteresowania muzyczne Kolberga wywarła też młodzieńcza znajomość z Chopinem. Muzyką interesował się głównie pod kątem folkloru i etnografii. Pierwszą wyprawę badawczą na Mazowsze Kolberg odbył w 1839 r. Rozpoczął pracę nad dokumentacją folkloru muzycznego, m.in. uzupełniając wcześniej wydane zbiory pieśni ludowych o zapis melodii.
Zmarł 3 czerwca 1890 r. w Krakowie. (PAP)
drukuj