Oskar Kolberg w Krakowie  - miniatura

Oskar Kolberg w Krakowie

28 lutego 2014

Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego oraz Parafialny Klub Seniora zapraszają na spotkanie przybliżające sylwetkę Oskara Kolberga, które odbędzie się 2 marca 2014 roku w Krakowie.

W spotkaniu udział wezmą dr Magdalena Kwiecińska z Działu Folkloru i Tradycji Krakowa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie.

Kraków stanowi szczególne miejsce w pracy naukowo-badawczej Oskara Kolberga. To właśnie tam, dzięki wsparciu wielu życzliwych osób i środowisk naukowych opublikował w ciągu niecałych 20 lat 33 tomy dzieła pt. „Lud – jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Wyniki etnograficznych badań dotyczące Krakowa i jego okolic, zawarte w czterech tomach, do dziś stanowią cenne źródło o kulturze ludowej połowy XIX wieku.

Oskar Kolberg był ewangelikiem. Tablica jemu poświęcona znajdowała się do rozpoczęcia II wojny światowej w ewangelickim kościele św. Marcina w Krakowie. Niestety w okresie okupacji tablice zostały zniszczone i porozrzucane. Pracując w archiwum parafialnym w latach 2004-2006, pani Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, natknęła się na spis osób, którym tablice były poświęcone. Dopiero przed dwoma laty udało się odszukać część fragmentów tablic i w połączeniu z listą, dopasowywano zachowane fragmenty.

Z tablicy Oskara Kolberga zostały tylko dwa elementy, ale wiadomo, że umieszczono na niej następującą treść: "Pamięci Oskara KOLBERGA ur. 22 lutego 1814 w Warszawie um. 3 czerwca 1890 w Krakowie. Etnografowi Miłośnikowi i znawcy ludu polskiego." W miejscu urodzenia jest błąd, bo jak wiadomo Kolberg urodził się w Przysusze, ale dalsze lata dzieciństwa spędził w Warszawie, stąd zapewne ta nieścisłość.

Zdjęcie przedstawia, w jakim stanie aktualnie znajduje się tablica. Planowany jest projekt jej odnowienia i naprawy.

Biuro Obchodów Roku Kolberga dziękuje Pani Agnieszce Godfrejów-Tarnogórskiej za nadesłane materiały.

drukuj