Rzeczpospolita Kolberga: jesienna Edycja Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" i Akademia Kolberga

27 listopada 2014

W dniach 28-30 listopada 2014 roku zagości w Warszawie Rzeczpospolita Kolberga. To przedsięwzięcie łączące Jesienną Edycję festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” z zakończeniem programu Akademia Kolberga. W ciągu trzech dni będzie można wziąć udział w koncercie, warsztatach i Nocy Tańca, a dodatkowo, dzięki prezentacjom Szkół Tradycji, dowiedzieć się o działaniach współczesnych kontynuatorów muzycznych tradycji z całej Polski.

W roku 2014, który jest rokiem Oskara Kolberga, ojca polskiej i europejskiej folklorystyki, festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” podjął się przypomnienia różnych tradycji muzycznych związanych z historycznym obszarem Rzeczpospolitej. Trzy z czterech części dawnej Polski - północno-zachodnia, północno-wschodnia oraz południowo-wschodnia zostały zaprezentowane podczas festiwalu w kwietniu.

Ostatnia, czwarta część, zostanie przedstawiona 28 listopada, na koncercie pod tytułem „Rzeczpospolita Kolberga: Kraina Południowo-Zachodnia”. W programie m.in. pieśni reemigrantów z Bośni w wykonaniu zespołu „Ocice”, reemigrantów z Bukowiny w wykonaniu „Dunawca” ze Zbylutowa, pieśni kresowo-lwowskie - Bronisława Chmielowska i grupa „Pieśni Odzyskane”, muzyka Górali Żywieckich - Przemek Ficek i Marcina Blachura oraz pieśni religijne protestantów z Beskidu Śląskiego w wykonaniu grupy „Stejizbianki” z Wisły.

W sobotę 29 listopada odbędzie się Dzień Otwarty Szkół Tradycji, przygotowany w ramach Akademii Kolberga (początek godzina 11). Jak twierdzą organizatorzy Akademii: „Szkoły Tradycji to niesformalizowane grupy działania, tworzone z jednej strony przez wiejskich mistrzów tradycyjnej muzyki – śpiewaków, muzykantów i tancerzy, a z drugiej – przez ich młodych uczniów wywodzących się zazwyczaj ze środowisk miejskich, mające na celu przywrócenie do życia dawnych sytuacji muzycznych – zabaw tanecznych, zgromadzeń śpiewaczych itp.” Dzień Otwarty będzie niepowtarzalną okazją aby dowiedzieć się więcej o tych działaniach bezpośrednio od ich uczestników. W ramach prezentacji, Szkoły Tradycji poprowadzą również warsztaty oparte o muzykę ze Śląska, Kurpi Zielonych, Kielecczyzny, Roztocza, Zasania i okolic Łęczycy.

Jak przystało, podczas festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” nie może zabraknąć Nocy Tańca (sobota 29 listopada, start godzina 19.00). Zagrają wiejscy mistrzowie i ich uczniowie, młode kapele prezentujące tradycje muzyczne z całej Polski, możemy więc liczyć na różnorodność.

W niedzielę, w Kościele Pokamedulskim na Bielanach, odbędzie się msza św. z udziałem grup śpiewaczych z Kurpiów.

więcej szczegółów

drukuj