Scena w karczmie, czyli powrót Janka

28 października 2014

28 października 2014 roku w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się prapremiera opery Oskara Kolberga "Scena w karczmie, czyli powrót Janka".

"Scena w karczmie czyli Powrót Janka" - obrazek wiejski ze śpiewami i z muzyką Oskara Kolberga. Jest to kolejna po "Królu Pasterzy" opera ukazująca życie wsi polskiej XIX wieku, libretto opracował kompozytor na podstawie "Janka spod Ojcowa" J. K. Gregorowicza. Kompozycja ta nie była nigdy wykonana współcześnie choć jest to z pewnością dzieło zasługujące na przypomnienie współczesnemu odbiorcy.

Dzieło zachowało się w zbiorze rękopisów Kolberga w formie wyciągu fortepianowego. Orkiestracji i opracowania podjął się Maciej Prochaska, muzykolog z Instytutu im. Oskara Kolberga w Poznaniu. W toku prac udało się odnaleźć szkice zakończenia opery, dało to możliwość zrekonstruowania całego dzieła i zorkiestrowania zapisów fortepianowych pozostawionych przez Kolberga.

Inscenizacji dokonał poznański aktor i reżyser Artur Romański, a kierownictwo muzyczne nad całością sprawuje Bartłomiej Stankowiak. W obsadzie zobaczymy młodych artystów znanych z muzycznych scen poznańskich, m.in. z Teatru Muzycznego (Anna Lasota) jak i absolwentów poznańskiej Akademii Muzycznej (Łukasz Wilda, Maciej Straburzyński) działających również w studium opery współczesnej „Silbersee” współpracującym z De Nationale Opera w Amsterdamie.

więcej szczegółów

drukuj