Tańce przy ul. Kolberga w Opocznie

10 czerwca 2014

W ramach Dni Opoczna, 6 czerwca 2014 roku przy ul. Oskara Kolberga w Opocznie odsłonięto rzeźbę z podobizną etnografa i folklorysty, w 200. rocznicę jego urodzin. Odbyły się także warsztaty ludowego tańca przy muzyce Kapeli Niwińskich.

Wydarzenie zorganizowane przez Muzeum Regionalne oraz Burmistrza Opoczna przyciągnęło miłośników kultury ludowej. Po godzinie 19.00 zebranych przed Hotelem „Park” przywitał Tomasz Łuczkowski, dyrektor muzeum. Przedstawił program spotkania oraz ideę upamiętnienia właśnie przy ul. O. Kolberga tego polskiego badacza. Dodał, że impreza znalazła się w oficjalnym kalendarium Obchodów Roku Kolberga i poprosił o odsłonięcie rzeźby przez burmistrza Jana Wieruszewskiego oraz właściciela hotelu Włodzimierza Głuszka. Postument został wyrzeźbiony przez opocznianina Marka Mokrowieckiego.

Po tej części spotkania głos zabrał dr Jan Łuczkowski, przybliżając postać Kolberga i jego dokonania. Wymienił także laureatów nagrody im. O. Kolberga, których w regionie opoczyńskim nie brakuje.

Ostatnim, a jednocześnie głównym punktem programu był występ utalentowanej Kapeli Niwińskich. Kapela gra głównie muzykę tradycyjną, kultywuje tradycje muzyki wiejskiej południowo-wschodniego Mazowsza, w tym Powiśla Maciejowickiego, a także Radomszczyzny. Na repertuar składają się przede wszystkim oberki, powiślaki, radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki, zasłyszane od znamienitych wiejskich skrzypków mazowieckich. Kapela wykonuje także mazowieckie melodie i pieśni weselne. W swej grze muzycy starają się zachować jak najwięcej ze swoistej maniery swoich mistrzów, uzyskać brzmienie dawnych kapel weselnych, dlatego też muzyka, którą grają jest przeznaczona nie tylko do słuchania, ale przede wszystkim do tańca. I właśnie podczas występu kapeli zorganizowano warsztaty ludowego tańca, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Impreza zakończyła się późnym wieczorem.

(informacja nadesłana przez Organizatora wydarzenia)

drukuj