Wkrótce Europeada! - miniatura

Wkrótce Europeada!

16 lipca 2014

Już 23 lipca centrum Kielc zostanie zaludnione przez tysiące nietypowo ubranych osób. W mieście stanie 10 scen, na których odbędą się setki występów. Co to takiego? To Europeada – wielki folkowy festiwal.

Impreza ma już 50 lat historii, co roku gości w innym państwie, a w 2014 r. po raz pierwszy zawita do Polski! W ramach Europeady do Kielc przyjedzie ok. 3500 występujących z ponad 20 państw Europy.

Europeada w Kielcach będzie trwała od 23 do 27 lipca 2014. Już pierwszego dnia zapraszamy na kielecki Rynek na wspaniały koncert! Będzie to Wieczór Powitalny (start o godz. 18) a więc impreza „gospodarze-gościom”, podczas której Prezydent Kielc – Wojciech Lubawski powita uczestników Festiwalu. W trakcie Wieczoru będzie można oglądać występy najlepszych świętokrzyskich kapel i zespołów ludowych przeplatanych pełnymi humoru zapowiedziami wodzireja. Druga część (godz. 20-22) także zapowiada się bardzo interesująco, ponieważ na scenie będziemy gościć bardzo różnorodne grupy taneczne – od break dance po balet inspirowany tańcami słowiańskimi. Wieczór poprowadzą reprezentanci organizatorów Europeady w Kielcach: Marta Szczecińska (koordynator festiwalu) i Przemysław Predygier (Kieleckie Centrum Kultury).

Już kolejnego dnia ruszą sceny miejskie (zlokalizowane w obszarze deptaku – ul. Sienkiewicza), a wieczorem 24 lipca nastąpi uroczyste otwarcie Europeady w Amfiteatrze Kadzielnia, który jest świetnym miejscem dla tak spektakularnych wydarzeń. W piątek 25 lipca będą miały miejsce dwa koncerty tematyczne: koncert grup dziecięcych na Rynku oraz Wieczór Chórów w Kieleckim Centrum Kultury. Bardzo ciekawie zapowiada się także sobota – 26 lipca, ponieważ w godz. 15-18 zespoły będą się prezentować podczas uroczystej parady miejskiej. Trasa przemarszu rozpoczyna się w Parku Miejskim i wiedzie przez ulicę Sienkiewicza aż do pomnika tego sławnego pisarza, zaś wieczorem zapraszamy na Rynek na wielki bal Europeady – otwarty dla wszystkich. Festiwal zakończy ceremonia zamknięcia 27 lipca, która odbędzie się w Amfiteatrze Kadzielnia.

Europeada to niepowtarzalna możliwość poznania tradycyjnej muzyki, strojów i tańca 20 państw europejskich w jednym miejscu a także okazja do dzielenia się naszą polską kulturą.

W ramach Europeady w Kielcach zostanie także zorganizowany Jarmark z rękodziełem i tradycyjnymi produktami a także wiele imprez towarzyszących.

Zapraszamy!

więcej szczegółów

(informacja prasowa)

drukuj