„Takiem tęgo dudlił, że się wszyscy zlecieli.”  Instrumenty ludowe na ziemiach polskich w czasach Fryderyka Chopina - miniatura

„Takiem tęgo dudlił, że się wszyscy zlecieli.” Instrumenty ludowe na ziemiach polskich w czasach Fryderyka Chopina

Wystawę można obejrzeć na specjalnie przygotowanej stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Opis wystawy


Wystawa omawia sposoby ludowego wykonywania instrmentów, ich przeznaczenie i znaczenie, różnice i podobnieństwa względem instrumentarium "klasycznego" oraz techniki gry. Na wystawie usłyszymy nagrania ludowych kapel, instrumenty solo, pieśni obrzędowe a także przyśpiewki wywołujące czasem rumieniec na twarzy. Dowiemy się, że sam Chopin miał zacięcie folklorysty, spisywał teksty ludowych pieśni, za jedną zapłacił nawet "trzy grosze" wiejskiej dziewczynie. Prześledzimy z tradycjami jakich grup narodowościowych i etnicznych miał Chopin styczność i z którymi mógł zapoznać się nawet na ulicach Warszawy.

Prezentowane instrumenty pochodzą z kolekcji Jadwigi i Mariana Sobieskich, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu oraz Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Twórcami wystawy są prof. Zbigniew Przerembski oraz Agata Mierzejewska (kurator). Projekt autorstwa Studio Robot: Krzysztof Czajka, Karolina Chyziak-Włodarczyk, Łukasz Wysoczyński. Współorganizatorem wystawy jest Instytut Muzyki i Tańca.

drukuj