Emanacje Kolberga

wystawa

12-12-2014 / godz. 18.00miejsce: Warszawa, Galeria Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15/17

organizator: Narodowe Centrum Kultury


Wystawa „Emanacje Kolberga” została przygotowana w Galerii Kordegarda z okazji zakończenia Roku Oskara Kolberga, ustanowionego przez Sejm Rzeczpospolitej w celu uczczenia 200 rocznicy urodzin słynnego etnografa. „Emanacje Kolberga” – to krótki przegląd wybranych projektów realizowanych w ramach Programu KOLBERG PROMESA 2014, eksponowanych w formie multimedialnej oraz pokaz wybranych artefaktów. Celem programu KOLBERG PROMESA 2014 było „pobudzenie działań o charakterze badawczym, dokumentacyjnym, edukacyjnym, artystycznym, naukowym i wydawniczym, a także inspirowanie szeroko rozumianą kulturą ludową i tradycyjną” . Prezentowane na wystawie zadania stanowią jedynie hasło wywoławcze dla wszystkich, które zostały wyłonione w tym programie, będąc przede wszystkim odniesieniem do patrona nagrody – Oskara Kolberga. Podstawowym pytaniem – jest kwestia aktualności etnograficznej pracy badawczej sprzed ponad 100 lat i jej dzisiejsze tytułowe „emanacje”. Okazuje się, że Oskar Kolberg i jego usystematyzowany zapis etnograficzny „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce” pobudził do najróżniejszych aktywności i prac dokumentacyjno – badawczych, tych, które w ciągłej linii odnoszą się do kultury ludowej i tych, które wykraczają poza „etnograficzną klasykę” – zaświadczając, iż atrakcyjne połączenie tradycji i nowoczesności jest możliwe. Wystawa przywołuje także twórców (i ich dzieła), którzy w latach ubiegłych byli honorowani nagrodą im. Oskara Kolberga, prezentując takich, którzy w sposób zauważalny ocierają się o współczesność, wykraczających poza swoje środowisko i przekraczających granice swojego rzemiosła i sztuki, np. poprzez współpracę ze współczesnymi projektantami.

Dzieło i praca Oskara Kolberga uświadamia, że dzisiejsze emanacje dokonań sprzed lat, mogą przybrać obrót niespodziewany. A tym co łączy tutaj: dywan Małgorzaty Pepłowskiej, obrazy Stanisława Koguciuka, formy użytkowe (stołki, zydle, buty…) projektantów biorących udział w „Uwolnić projekt”, muzyczne wyprawy Anny Marii Jopek, Gaby Kulki i Tymona Tymańskiego (oraz innych) … jest żyjący w XIX wieku tytan pracy Oskar Kolberg kompozytor, folklorysta, ojciec etnografii polskiej, pasjonat…

wykonawcy:

Na wystawie prezentowane są efekty projektu "Uwolnić projekt" realizowanego w ramach Roku Kolberga w Państwowym Muzeum Etnograficznym: obrazy Stanisława Koguciuka, dywan "bez tytułu" projektu Jakuba Jezierskiego, a wykonany przez tkaczkę Małgorzatę Pepłowską.

Wystawa potrwa do 28 grudnia br. Czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 11-19.00.

Wstęp bezpłatny

www.nck.pl

powrót do listy drukuj