Kolberg dzieciom - Zwyczaje wiosenne, zwyczaje świąteczne

warsztaty

05-04-2014 / godz. 11.00miejsce: Józefów, Dom Nauki i Sztuki (placówka Miejskiego Ośrodka Kultury), ul. Kardynała Wyszyńskiego 4

organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie


"Zwyczaje wiosenne, zwyczaje świąteczne" to drugie spotkanie w ramach projektu "Kolberg dzieciom" (dzieci 3-12 lat). Podczas warsztatów będzie można poznać znaczenie dawnych wielkanocnych zwyczajów i symboli. Na zakończenie każdy z uczestników wykona kolorowe zajączki, baranki i tekturowe jajka.

Prezentacja, podczas której dzieci dowiedzą się m.in. jak dawniej przeganiano zimę i witano wiosnę (marzanna, zielony gaik, busłowe łapy), jak kiedyś obchodzono święta wielkanocne, a jak obchodzi się je teraz, co oznaczają wielkanocne symbole (palma, baranek, kurczaczek, jajko, zajączek), jakie były zwyczaje związane z jajkami wielkanocnymi (wróżby, zabawy), dlaczego i jakimi metodami zdobiono dawniej jajka wielkanocne. Na koniec każdy z uczestników wykona kolorowe zajączki, baranki i tekturowe jajka.

Projekt "Kolberg dzieciom" to 10 spotkań/zajęć inspirowanych dziełami Kolberga, na których dzieci zapoznają się z tradycją świąt, zwyczajów dorocznych oraz z wybranymi wytworami sztuki ludowej i jej przejawami w dzisiejszym świecie.

Zajęcia poprowadzi Agnieszka Tomaszczuk-Rosołowska, etnolog i antropolog kultury.

powrót do programu