Koncert promujący płytę Kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej

koncert

24-10-2014 / godz. 17.00miejsce: Bielsko-Biała, Regionalny Ośrodek Kultury, ul. 1 Maja 8

organizator: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej


Regionalny Ośrodek kultury w Bielsku-Białej zaprasza na koncert promujący płytę Kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej, który odbędzie się w piątek, 24 października, o godz. 17.00.

Muzycy zagrają tradycyjne melodie Beskidu Żywieckiego .

Koncertowi towarzyszyć będzie prelekcja na temat muzyki Beskidu Żywieckiego, którą wygłosi Przemysław Ficek.

Wydany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej album „Kapela Byrtków z Pewli Wielkiej” zawiera niepublikowane dotąd, archiwalne i współczesne nagrania tradycyjnej muzyki wiejskiej, najstarszych form i stylów wykonawczych, jakie do dziś zachowały się na obszarze Beskidu Żywieckiego. Na płycie usłyszeć można nieżyjących już założycieli zespołu: skrzypka - Karola Byrtka i dudziarza - Władysława Plutę w towarzystwie śpiewaczek i śpiewaków z Pewli Wielkiej. A także braci Byrtków: skrzypków - Józefa i Władysława oraz grającego na dudach żywieckich - Edwarda, którzy kontynuują rodzinną tradycję muzykowania. Wydawnictwo zostało wzbogacone o biogramy oraz archiwalne i współczesne fotografie muzyków.

Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

wykonawcy:

Kapela wystąpi w składzie:

Józef Byrtek – skrzypce

Władysaław Byrtek – skrzypce

Edward Byrtek – dudy żywieckie

Wirtuozi góralskiej muzyki, bracia Byrtkowie tworzą jedną z nielicznych już autentycznych kapel góralskich z Beskidu Żywieckiego. Edward Byrtek, najwybitniejszy obecnie dudziarz na Żywiecczyźnie, oraz wirtuozi skrzypiec – Józef i Władysław są mieszkańcami Pewli Wielkiej w gminie Jeleśnia. Byrtkowie występują również jako soliści, ale przy różnych okazjach tworzą tradycyjną góralską kapelę złożoną z dud żywieckich i skrzypiec.

Są kontynuatorami znakomitej rodzinnej tradycji, zapoczątkowanej przez ojca, legendarnego skrzypka samouka Karola Byrtka (1907–1989). Wraz ze szwagrem – dudziarzem Władysławem Plutą (1920–1992), synami – Józefem (1933), Władysławem (1936) oraz Edwardem (1944. Wyrazem najwyższego uznania dla kapeli Karola Byrtka było przyznanie jej Nagrody im. Oskara Kolberga (1984).

Synowie grają obecnie ten sam repertuar co ojciec. Są to przede wszystkim melodie pasterskie, hajduk, siustany, koń, sarna, obyrtki.

www.rok.bielsko.pl

powrót do listy drukuj