Konkurs. Opisz tradycję lokalną na Mapie Kultury

konkurs

31-07-2014organizator: Narodowe Centrum Kultury


Kuchnia regionalna, zapomniane przepisy i smaki, budownictwo ludowe, muzyka wiejska, miejska gwara, dawne zwyczaje – to tylko kilka możliwych tropów w śledzeniu tradycji lokalnych. Do ich odkrywania zachęca MapaKultury.pl.

„Oddaję nutę w nieskażonej prostocie (tj. o ile skażenie nie pochodzi z winy śpiewających) tak jak wybiegła z ust ludu, bez żadnego przystroju harmonijnego, bo mam przekonanie, że najdzielniejszą jest w samorodnej, niczem nie zmąconej czystości jak ją natura natchnęła.”

Być może ten cytat z Oskara Kolberga przyświecał panu Piotrowi Baczewskiemu, zwycięzcy majowego etapu akcji Mapy Kultury. Pan Piotr wzbogacił cyfrową Mapę o cenne materiały prezentujące muzyków wiejskich z regionu Mazowsza, Powiśla Maciejowskiego, Roztocza i okolic Krosna. Opowieści o muzykach nie byłyby tak pasjonujące, gdyby nie autentyczne nagrania i filmy wprost z ich domów i wspólnego muzykowania w sąsiedzko-rodzinnym gronie.

Drugą nagrodę przyznano Pani Bożenie Ciesielskiej, która swoje miasteczko Skępe i okolice systematycznie przedstawia z coraz to nowej strony. Tym razem dzięki tekstom i zdjęciom poznaliśmy m.in. lokalne, dobrzyńskie rzemiosło i zwyczaje związane z zawieraniem małżeństw.

Do końca lipca trwa nowy etap akcji. Organizatorzy zachęcają szczególnie do poszukiwania przejawów tradycji miejskiej – ludzi, gwary, legend. W procesie przygotowywania wpisu do publikacji na portalu najlepiej zacząć od tematu i bohatera tekstu. Wpisy wzbogacone wypowiedziami, wspomnieniami, bądź materiałami z archiwów doceniane są szczególnie.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 lipca 2014 roku.

Każdy dodający wpis o lokalnej tradycji otrzyma Mapową torbę, a najlepszy tekst zostanie nagrodzimy pakietem, w skład którego wchodzą książki i płyty.

Nagrody:

  • "Polska w podróży" - album Zofii Chomętowskiej oraz płyta zespołu Dagadana "List do Ciebie" przekazane przez Narodowe Centrum Kultury
  • "Macewy codziennego użytku" Łukasza Baksika przekazaną przez Wydawnictwo Czarne
  • Płyty Polskiego Radia z serii Muzyka Źródeł - "Anna Malec" i "Stanisław Klejnas" przekazane przez Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej na http://www.mapakultury.pl/art,pl,aktualnosci,131322.html

Mapa Kultury.pl to cyfrowa baza wiedzy o kulturze lokalnej tworzona oddolnie przez entuzjastów kultury. To oni odkrywają i opisują zasoby dziedzictwa warte ogólnopolskiej promocji i digitalizacji - ludzi, miejsca, klimaty. Portal działa w ramach Narodowego Centrum Kultury.

powrót do listy drukuj