Konkurs PrzyStań na Podbeskidziu: z ludowego skarbca

inne

23-10-2014 / godz. 09.00miejsce: Bielsko-Biała, ZSO im. Stanisława Szumca

organizator: Książnica Beskidzka


IV EDYCJA MIEJSKIEGO KONKURSU WIEDZY O REGIONIE „PrzyStań na Podbeskidziu": z ludowego skarbca - taniec w zwyczajach, obrzędach, literaturze i sztuce w Roku Oskara Kolberga

Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej i Zespół Szkół Ogrodniczych im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej zapraszają do udziału w IV edycji konkursu miejskiego „PrzyStań na Podbeskidziu” organizowanego w ramach działań związanych z edukacją regionalną.

Patronem roku 2014 został Oskar Kolberg. Słynny ze swych krajoznawczych wędrówek etnograf, pozostawił po sobie cenne źródła wiedzy dotyczące niematerialnego dziedzictwa kulturowego i zainspirował tym samych innych pasjonatów do zbierania informacji o przeszłości kulturowej poszczególnych regionów. Jednym z elementów tego dziedzictwa jest taniec. To ten, poprzez wspólne wykonywanie, integrujący element kultury, umacniający tożsamość a równocześnie prezentujący w sposób atrakcyjny tradycyjny strój ludowy, towarzyszący obrzędom i zwyczajom, stał się tematem przewodnim tegorocznego konkursu. Taniec oddaje nasz charakter zarówno regionalny, jak i narodowy, stanowi element uświetniający wiele uroczystości. Czerpiąc z ludowego skarbca, zachęcamy wszystkich uczniów szkół średnich i gimnazjalnych do poznawania dziedzictwa niematerialnego przez udział w tym konkursie, a tym samym sprawdzeniu swojej wiedzy o tańcu w zwyczajach, obrzędach, literaturze i sztuce.

Uczczenie w ten sposób 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga oraz dorobku regionalnych etnografów nie wymaga wielkiego wysiłku. Aby dobrze przygotować się do konkursu wystarczy:

a)zaliczyć quiz dostępny na stronie: http://kolberg.ksiaznica.bielsko.pl/ w zakładce quiz,

b)zapoznać się z prezentacjami multimedialnymi znajdującymi się na stronie http://kolberg.ksiaznica.bielsko.pl/w zakładce konkurs,

c)zapoznać się z publikacjami podanymi w bibliografii załącznikowej http://kolberg.ksiaznica.bielsko.pl/ w zakładce konkurs.

wykonawcy:

uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

program:

9.00-9.10 - rejestracja uczestników konkursu

9.10-10.10 - pisanie testu przez uczestników

10.10-11.00 - poczęstunek dla uczestników, informacje oranizacyjne

www.ksiaznica.bielsko.pl

powrót do listy drukuj