Listopadowy warsztat psalmowy

warsztaty

15-11-2014 / godz. 10.00miejsce: Warszawa, Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa ul. Elektoralna 12

organizator: Mazowiecki Instytut Kultury


Warsztat tradycyjnego śpiewu - psalmy, pieśni pogrzebowe.

wykonawcy:

Adam Strug - prowadzenie warsztatu

Listopad skłania do refleksji na temat przemijania, dlatego specjalna edycja autorskiego warsztatu śpiewaka Adama Struga będzie poświęcona pieśniom żałobnym. Podczas czterogodzinnego spotkania poznamy w praktyce dawne pieśni pogrzebowe w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w drobnoszlacheckich wioskach północno-wschodniego Mazowsza, a które w pierwszej połowie wieku XIX odnotował w swym dziele Oskar Kolberg.

Obyczaj poprzedzających pogrzeb śpiewanych czuwań odchodzi w zapomnienie. Dzieje się to ze szkodą dla polskiej muzykalności. W repertuarze około śmiertelnym, którym zajmiemy się na warsztacie w dniu 16 listopada, dominują dworskie, względnie klasztorne, partytury barokowe. Lud z właściwą sobie muzykalnością przetworzył je i zachował dla potomności. Specyfikę zagadnienia najlepiej oddaje powiedzenie: „co wieś to inna pieśń”.

Warsztat adresowany jest do wszystkich, którzy z polskim śpiewem tradycyjnym mieli już styczność lub chcą go poznać, kierowani czystą ciekawością. Nie ma ograniczeń wiekowych ani zapisów. Wstęp wolny.

www.mik.waw.pl

powrót do listy drukuj