Oj borom, borom... Improwizacje Poleskie

koncert

28-10-2014 / godz. 20.30miejsce: Warszawa, Pardon, To Tu, Pl. Grzybowski 12

organizator: Stowarzyszenie Panorama Kultur


'Improwizacje poleskie' to próba stworzenia wielopłaszczyznowej opowieści na bazie archaicznych pieśni zachodniego Polesia. Punktem wyjścia są jesienne, wiosenne, miłosne pieśni ze wsi Kurczyca pod Żytomierzem, zasłyszane opowieści, bajki zapisane w tych okolicach przez Oskara Kolberga.

Technika śpiewu, ładunek emocjonalny zawarty w samym materiale muzycznym, ale też pamięć sytuacji, ludzi, przyrody, opowieści towarzyszących pieśniom są pretekstem do wspólnego muzykowania. Opowieść snują wspólnie głos i kontrabas - jako równorzędni jej narratorzy.

Kontrabas nie tylko towarzyszy, ale też samodzielnie opowiada, dialoguje z pieśniami i opowieściami. Głos i kontrabas stają się równoważnymi uczestnikami muzycznej sytuacji, ich role się przenikają, równoważą, wymieniają. W toku poszukiwań okazuje się, że muzyka wiejska i improwizowana to bliskie sobie języki, czy wręcz lokalne odmiany jednego języka.

Spoiwem całości są wizualizacje - abstrakcyjne i konkretne, nieodłączny element opowieści. Twórcy koncertu spotkali się wcześniej – podczas wspólnej pracy z zespołem Hera, serii koncertów „Wolne Loty” w galerii Praca i w galerii Czarna.

wykonawcy:

Maniucha Bikont – śpiew

Ksawery Wójciński – kontrabas, głos

wizualizacje:

Jędrek Owsiński – obrazki, epidiaskop

Mikołaj Chylak – obrazki, epidiaskop

Tomek Melissa – komputer

www.pk.org.pl

pardontotu.blogspot.com

powrót do listy drukuj