Oskar Kolberg w Krakowie

spotkanie

02-02-2014 / godz. 11.15miejsce: Kraków, Parafia Ewangelicko-Augburska, ul. Grodzka 60, I piętro

organizator: Parafia Ewangelicko-Augburska w Krakowie


W nawiązaniu do obchodów Roku Oskara Kolberga Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego oraz Parafialny Klub Seniora zapraszają na spotkanie przybliżające sylwetkę tego niezwykłego człowieka.

W spotkaniu udział wezmą dr Magdalena Kwiecińska z Działu Folkloru i Tradycji Krakowa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie.

Kraków stanowi szczególne miejsce w pracy naukowo-badawczej Oskara Kolberga. To właśnie tutaj, dzięki wsparciu wielu życzliwych osób i środowisk naukowych opublikował w ciągu niecałych 20 lat 33 tomy dzieła pt. „Lud – jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Wyniki etnograficznych badań dotyczące Krakowa i jego okolic, zawarte w czterech tomach, do dziś stanowią cenne źródło o kulturze ludowej połowy XIX wieku.

Oskar Kolberg był ewangelikiem, który w czasie pobytu w Krakowie, był związany z tamtejszą parafią ewangelicką i jej proboszczem, pastorem Jerzym Gabrysiem.

powrót do programu