Pograjka Łęczycka

koncert, warsztaty, potańcówka

11-07-2014

12-07-2014miejsce: Łódź, Park Źródliska, Tubajka (Domek Ogrodnika)

organizatorzy: Pograjka Łódzka, Stowarzyszenie posŁódź!


program:

11 lipca (piątek)

  • Zabawy taneczne dla dzieci

12:00 – 13:30

Strefa otwarta zabaw z wiejską muzyką dla dzieci w wieku od 7 lat w zwyż. Podczas zabaw dzieci będą mogły nauczyć się piosenek, podstaw rytmicznych w muzyce tanecznej oraz dowiedzieć się, jak grały kapele wiejskie sprzed 50-ciu lat.

Zabawy poprowadzi Gęsty Kożuch Kurzu.

  • Warsztaty skrzypcowe

14:00 – 17:00

Warsztaty dla muzyków, którzy posiadają własne skrzypce (dopuszczalne są inne instrumenty, po wcześniejszej konsultacji z organizatorami). Obowiązują zapisy, gdyż ze względu na specyfikę warsztatów liczba miejsc jest ograniczona. Muzycy poznają podstawy rytmiczne wiejskich utworów, kilka melodii łęczyckich wraz z manierą wykonawczą tego regionu oraz dowiedzą się, jak grać do tańca wraz z kapelą.

Warsztaty poprowadzi Marcin Lorenc

  • Warsztaty taneczne dla dorosłych

18:30 – 20:00

Podstawowe informacje dla początkujących lub średniozaawansowanych tancerzy. Na warsztatach będzie można dowiedzieć się nie tylko jakie są kroki, ale jak należy zachować się na parkiecie. Warsztaty są sugerowane dla wszystkich, którzy planują przyjść na warsztaty sobotnie. Liczba miejsc ograniczona, zapisy u organizatora.

Warsztaty poprowadzi Gęsty Kożuch Kurzu.

  • Prelekcja i pokaz filmów dokumentalnych o twórcach ludowych pt. Tryptyk Organiczny

20:00 – 22:00

Trzy etiudy dokumentalne, opowiadające o trzech twórcach ludowych wraz z artystycznymi wariacjami na temat ich pracy twórczej.

Prelekcję poprowadzi Przemysław Bogusławski.

12 lipca (sobota)

  • Warsztaty z rękodzieła

12:00 – 15:00

Otwarte warsztaty z pracą rzeźbiarską, prowadzone przez ludowych artystów z regionu łęczyckiego

  • Warsztaty taneczne z Martą Domachowską

10:00 – 15:00

Warsztaty będą skupiały się na różnicy pomiędzy trójmiarowymi rytmami wiejskimi, w szczególności mazurkiem i kujonem. Z tego względu sugerowane jest uczestnictwo na warsztatach piatkowych lub znajomość podstaw tańców trójmiarowych (oberki, mazurki).

  • Warsztaty skrzypcowe z Tadeuszem Kubiakiem

17:00 – 20:00

Warsztaty dla muzyków, którzy posiadają własne skrzypce (dopuszczalne są inne instrumenty, po wcześniejszej konsultacji z organizatorami). Jest to rozwinięcie spotkania piątkowego. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest dołączyć do warsztatów w sobotę, jednak wymagana jest znajomość podstaw gry muzyki tradycyjnej. Obowiązują zapisy, gdyż ze względu na specyfikę warsztatów liczba miejsc jest ograniczona. Muzycy poznają podstawy rytmiczne wiejskich utworów, kilka melodii łęczyckich wraz z manierą wykonawczą tego regionu oraz dowiedzą się, jak grać do tańca wraz z kapelą.

  • Prelekcja i projekcje 2 filmów

16:00 – 20:00

  • Wykład Aldony Plucińskiej

20:00 – 21:00

Wykład pt. Rola muzyki tanecznej w kulturze wsi wczoraj i dziś poprowadzony przez pracownik Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

  • Pograjka

start: 21: 00

Pograjka to zabawa taneczna z żywą muzyką. W repertuarze królować będą oberki, mazurki, polki i charakterystyczne dla łęczyckiego kujony.

Zagrają na zabawie:

Kapela Tadeusza Kubiaka z Leśmierza

Maciek Filipczuk i Goście Weselni

Kapela Zgierzania

Kapela Pograjkowa

Gęsty Kożuch Kurzu

Facebook

powrót do listy drukuj