Pograjka na Moście Kultury

koncert

14-06-2014 / godz. 19.00

14-06-2014 / godz. 20.00

26-06-2014 / godz. 19.00

26-06-2014 / godz. 20.00



miejsce: Lublin, Most Kultury, Most Mariana Lutosławskiego

organizator: Centrum Kultury w Lublinie, Stowarzyszenie Twórców Ludowych


Od czerwca do września 2014 roku w Lublinie na Moście Kultury odbędzie się cykl warsztatów i potańcówek przy muzyce granej na żywo. Usłyszymy muzykę dawnej wsi i miejskich przedmieść. Usłyszymy stare melodie takie jak oberki, polki, walczyki, a także fokstroty i tanga.

Do posłuchu i do tańca zagrają najznakomitsze kapele, zarówno wiejscy muzykanci jak i ich uczniowie z miast, muzycy tradycyjni młodego pokolenia. Ponadto pograjkom towarzyszyć będą warsztaty tańca tradycyjnego oraz spotkania muzyczne dla najmłodszych.

Program

14 czerwca (sobota)

  • godz. 19.00 - AAAby zostać mistrzem oberka - 7 kroków. Warsztaty tańca tradycyjnego.

Nauka podstawowych kroków oberka i polki. Dla wszystkich grup wiekowych.

  • godz. 20.00 – Pograjka: Kapela Braci Dziobaków (Wola Destymflandzka)

26 czerwca (czwartek)

  • godz. 19.00 – Warsztaty muzyczne dla dzieci.

Przed potańcówką zapraszamy dzieci na spotkanie z zabawami "z czasów dziadków i pradziadków". Będziemy bawić się przy dźwiękach harmonii trzyrzędowej, barabanu i bębenka, skrzypiec, ksylofonu, śpiewać razem z kapelą, będzie można także obejrzeć stare tradycyjne zabawki drewniane.

  • godz. 20.00 – Pograjka: Kapela Czarne Motyle (Warszawa)

Most Kultury na Facebooku

Wydarzenie na Facebooku


Most Kultury to miejsce wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu w Lublinie. Projekt realizowany przez Centrum Kultury w Lublinie zakłada wprowadzenie działań artystyczno - społecznych w przestrzeń zupełnie niezagospodarowaną kulturalnie, postrzeganą również jako "trudną". Terenem wydarzeń jest most na rzece Bystrzycy imienia inżyniera Mariana Lutosławskiego. Most poza swoim wymiarem symbolicznym, łączenia rożnych światów, łączy również - o czym mało kto pamięta - cztery lubelskie dzielnice, do których adresowany jest program. Te dzielnice to: Śródmieście, Bronowice, Kośminek i Za cukrownią. Most Kultury to lokalne święto. Jest to miejsce o prawdopodobnie największym potencjale animacyjnym spośród niewykorzystanych terenów miejskich. Ten historyczny most na trzy letnie miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień stanie się miejscem koncertów, wystaw, filmów, spotkań, warsztatów i wielu innych wydarzeń.

www.ck.lublin.pl


Pograjka – taniec, muzyka, tradycja to realizowany od 2007 r. przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Kapelę Braci Dziobaków (Ewa Grochowska, Edyta Piekarczyk i Krzysztof Butryn) projekt poświęcony polskim tańcom i muzyce wiejskiej. Pograjka to warsztaty, spotkania, koncerty i zabawy taneczne prezentujące muzykę tradycyjną in crudo (bez stylizacji) w wykonaniu najwybitniejszych wiejskich mistrzów i ich uczniów. Głównym obszarem zainteresowania organizatorów jest muzyka Mazowsza i Lubelszczyzny. W ramach Pograjki od 2012 roku realizowany jest projekt „Złoty Talar” - nieformalna edukacja muzyczna jako kapitał kulturowy, mający na celu popularyzację poza formalnej edukacji muzycznej i aktywnego tworzenia kultury, w oparciu o muzykę źródłową.

Więcej na www.zgstl.pl, www.staromodni.pl

powrót do listy drukuj