Rzeczpospolita Kolberga: jesienna Edycja Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" i Akademia Kolberga

festiwal

28-11-2014

29-11-2014

30-11-2014miejsce: Warszawa, Skwer, ul. Krakowskie Przedmieście 60a; Centrum na Pięknej, Piękna24/26; Kościół Pokamedulski, ul. Dewajtis 3

organizatorzy: Fundacja Wszystkie Mazurki Świata, Stowarzyszenie "TRATWA", Instytut Muzyki i Tańca


W dniach 28-30 listopada 2014 roku zagości w Warszawie Rzeczpospolita Kolberga. To przedsięwzięcie łączące Jesienną Edycję festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” z zakończeniem programu Akademia Kolberga. W ciągu trzech dni będzie można wziąć udział w koncercie, warsztatach i Nocy Tańca, a dodatkowo, dzięki prezentacjom Szkół Tradycji, dowiedzieć się o działaniach współczesnych kontynuatorów muzycznych tradycji z całej Polski.

W roku 2014, który jest rokiem Oskara Kolberga, ojca polskiej i europejskiej folklorystyki, festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” podjął się przypomnienia różnych tradycji muzycznych związanych z historycznym obszarem Rzeczpospolitej. Trzy z czterech części dawnej Polski - północno-zachodnia, północno-wschodnia oraz południowo-wschodnia zostały zaprezentowane podczas festiwalu w kwietniu.

Ostatnia, czwarta część, zostanie przedstawiona 28 listopada, na koncercie pod tytułem „Rzeczpospolita Kolberga: Kraina Południowo-Zachodnia”. W programie m.in. pieśni reemigrantów z Bośni w wykonaniu zespołu „Ocice”, reemigrantów z Bukowiny w wykonaniu „Dunawca” ze Zbylutowa, pieśni kresowo-lwowskie - Bronisława Chmielowska i grupa „Pieśni Odzyskane”, muzyka Górali Żywieckich - Przemek Ficek i Marcina Blachura oraz pieśni religijne protestantów z Beskidu Śląskiego w wykonaniu grupy „Stejizbianki” z Wisły.

W sobotę 29 listopada odbędzie się Dzień Otwarty Szkół Tradycji, przygotowany w ramach Akademii Kolberga (początek godzina 11). Jak twierdzą organizatorzy Akademii: „Szkoły Tradycji to niesformalizowane grupy działania, tworzone z jednej strony przez wiejskich mistrzów tradycyjnej muzyki – śpiewaków, muzykantów i tancerzy, a z drugiej – przez ich młodych uczniów wywodzących się zazwyczaj ze środowisk miejskich, mające na celu przywrócenie do życia dawnych sytuacji muzycznych – zabaw tanecznych, zgromadzeń śpiewaczych itp.” Dzień Otwarty będzie niepowtarzalną okazją aby dowiedzieć się więcej o tych działaniach bezpośrednio od ich uczestników. W ramach prezentacji, Szkoły Tradycji poprowadzą również warsztaty oparte o muzykę ze Śląska, Kurpi Zielonych, Kielecczyzny, Roztocza, Zasania i okolic Łęczycy.

Jak przystało, podczas festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” nie może zabraknąć Nocy Tańca (sobota 29 listopada, start godzina 19.00). Zagrają wiejscy mistrzowie i ich uczniowie, młode kapele prezentujące tradycje muzyczne z całej Polski, możemy więc liczyć na różnorodność.

W niedzielę, w Kościele Pokamedulskim na Bielanach, odbędzie się msza św. z udziałem grup śpiewaczych z Kurpiów.

program:

28 listopada, piątek

Skwer, ul. Krakowskie Przedmieście 60a

  • 19.00 Koncert „Rzeczpospolita Kolberga: Kraina Południowo - Zachodnia”

- „Dunawiec” ze Zbylutowa / pieśni reemigrantów z Bukowiny

- „Stejizbianki” z Wisły / pieśni religijne protestantów z Beskidu Śląskiego

- "Bronisława Chmielowska i Pieśni Odzyskane / pieśni kresowo-lwowskie

- "Ocice" z Ocic / pieśni reemigrantów z Bośni

- Przemek Ficek i Marcin Blachura / Górale Żywieccy

Bilety na koncert 20 zł

  • 20.00 – 24.00 Klub festiwalowy

wstęp wolny

29 listopada, sobota

Centrum na Pięknej, ul. Piękna 24/26

Akademia Kolberga:

  • 11.00-13.00 Szkoły Tradycji – Dzień Otwarty: pokazy filmów, opowieści o działaniach w świecie żywej tradycji, muzyka, rozmowy
  • 13.30-15.30, 16.30-18.30 Warsztaty: instrumentalne, taneczne i wokalne prowadzone przez Szkoły Tradycji

Wstęp wolny

  • 19.00-2.00 Noc Tańca

Bilety - 20 zł

30 listopada, niedziela

Kościół Pokamedulski na Bielanach, ul. Dewajtis 3

  • 11.00 Msza św. z udziałem grup śpiewaczych z Kurpiów

www.festivalmazurki.pl

powrót do listy drukuj