Scena w karczmie, czyli powrót Janka

spektakl

28-10-2014 / godz. 19.00miejsce: Poznań, Teatr Polski

organizatorzy: Fundacja Harmonia Artis


Scena w karczmie czyli powrót Janka - opera kameralna (1853)

libretto: Jan Kanty Gregorowicz

muzyka: Oskar Kolberg

orkiestracja i opracowanie partytury: Maciej Prochaska

opracowanie tekstu libretta: Ewa Antyborzec

producent: Fundacja Harmonia Artis

reżyseria: Artur Romański

scenografia: Paulina Czernek

choreografia: Sandra Napierała

światło: Michał Krugiołka

przygotowanie zespołu wokalnego: Radoslaw Jastak

Wykonawcy:

Basia: Anna Lasota

Janek: Łukasz Wilda

Stanisław: Maciej Straburzyński

Bartosz: Adam Kutny

Orkiestra Accademia dell’Arcadia

Zespół wokalny "Nemrod"

kierownictwo muzyczne: Bartłomiej Stankowiak

Premiera: Teatr Polski w Poznaniu, 28 października 2014, godz. 19.00

"Scena w karczmie czyli Powrót Janka" - obrazek wiejski ze śpiewami i z muzyką Oskara Kolberga. Jest to kolejna po "Królu Pasterzy" opera ukazująca życie wsi polskiej XIX wieku, libretto opracował kompozytor na podstawie "Janka spod Ojcowa" J. K. Gregorowicza. Kompozycja ta nie była nigdy wykonana współcześnie choć jest to z pewnością dzieło zasługujące na przypomnienie współczesnemu odbiorcy.

Dzieło zachowało się w zbiorze rękopisów Kolberga w formie wyciągu fortepianowego. Orkiestracji i opracowania podjął się Maciej Prochaska, muzykolog z Instytutu im. Oskara Kolberga w Poznaniu. W toku prac udało się odnaleźć szkice zakończenia opery, dało to możliwość zrekonstruowania całego dzieła i zorkiestrowania zapisów fortepianowych pozostawionych przez Kolberga.

Inscenizacji dokonał poznański aktor i reżyser Artur Romański, a kierownictwo muzyczne nad całością sprawuje Bartłomiej Stankowiak. W obsadzie zobaczymy młodych artystów znanych z muzycznych scen poznańskich, m.in. z Teatru Muzycznego (Anna Lasota) jak i absolwentów poznańskiej Akademii Muzycznej (Łukasz Wilda, Maciej Straburzyński) działających również w studium opery współczesnej „Silbersee” współpracującym z De Nationale Opera w Amsterdamie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

powrót do listy drukuj