miejsce: Warszawa, Klub Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23
organizator: Stowarzyszenie "Dom Tańca"
Bezpośrednio przed zabawą o 18.00 w tym samym miejscu będzie ogólnodostępny, otwarty warsztat oberka i polki z cyklu Warsztatów Tańców Tradycyjnych.
wykonawcy:
CZARNE MOTYLE w składzie:
Katarzyna SZURMAN- harmonia, skrzypce, śpiew
Katarzyna DELATOUR- ksylofon, skrzypce, dzwonki, organki
Emilia HERDA- baraban, bębenek, piła, śpiew
Agata KRAWCZYK- skrzypce, cymbały, basy
Czarne Motyle to kapela, która powstała w 2002 roku w Warszawie, jako efekt fascynacji energią i melancholią zaklętą w przedwojennej muzyce tanecznej, zarówno w muzyce „z miasta” jak i „ze wsi”. Repertuar to melodie starodawne i nowe, tradycyjne tańce wiejskie – marsze, oberki i polki nauczone od dawnych muzykantów podczas wypraw terenowych, miejskie tanga, sztajerki, walczyki, fokstroty zapamiętane przez warszawskich akordeonistów i mandolinistów, nuty rozczytane ze starych „zeszytów muzykanckich”, dawne szlagiery, ballady uliczne o losach „fatalnych” bohaterów i bohaterek oraz własne kompozycje.
Kapela gra na autentycznych instrumentach „z epoki”- harmonii trzyrzędowej, ksylofonie, barabanie, skrzypcach, cymbałach, basach i pile. Obecnie kapela ewoluuje w stronę improwizacji zachowując kod muzyczny „starej sztuki”.
Oberki już bardzo rzadko tańczy się na wiejskich weselach, ale coraz częściej w świetle warszawskich neonów. Nie tańczyłeś? Spróbuj! Nie słyszałeś? Nie śpiewałeś i nie grałeś? Nadstaw ucho!
Od maja do grudnia polskie tańce tradycyjne grać będzie na zabawach sześć młodych zespołów z różnych miast Polski. Ci muzycy przejęli repertuar od starych wiejskich mistrzów, ale dodali do niego własną wrażliwość i wyobraźnię.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
powrót do listy drukuj