Stołeczny dancing oberkowy - Kapela Kowalski/Maziarz/Murzynowska

potańcówka

18-10-2014 / godz. 20.00miejsce: Warszawa, Klub Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23

organizator: Stowarzyszenie "Dom Tańca"


wykonawcy:

Mateusz Kowalski – akordeon, skrzypce, basy

Michał Maziarz – skrzypce, basy

Dorota Murzynowska – baraban, bębenek obręczowy

Muzyka kapeli pochodzi od wiejskich muzykantów, a przede wszystkim skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych. Repertuar stanowią dawne melodie taneczne takie jak mazurki, oberki, polki, walczyki, przede wszystkim z Radomszczyzny.

Członkowie kapeli angażują się w wydarzenia związane z polską muzyką tradycyjną – jako uczestnicy bądź organizatorzy (m.in. Tabory Domu Tańca, Akademia Kolberga, projekt "Serce Dzwonu" Stowarzyszenia Tratwa, festiwal Wszystkie Mazurki Świata). Działają w ramach Stowarzyszenia To.pole oraz Stowarzyszenia "Dom Tańca", organizując warsztaty i zabawy taneczne. Wielokrotnie grywali do tańca, m.in. w Krakowie, Warszawie, Rzeszowie, Przystałowicach Małych, Gałkach Rusinowskich. Wspólnie pracowali nad Kieleckim Taborem Domu Tańca, który odbył się już dwukrotnie.

W maju 2013 kapela otrzymała wyróżnienie w III edycji konkursu "Stara Tradycja", przeznaczonego dla młodych kapel i śpiewaków kontynuujących polską muzykę tradycyjną. Konkurs odbywa się w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie.


Oberki już bardzo rzadko tańczy się na wiejskich weselach, ale coraz częściej w świetle warszawskich neonów. Nie tańczyłeś? Spróbuj! Nie słyszałeś? Nie śpiewałeś i nie grałeś? Nadstaw ucho!

Od maja do grudnia polskie tańce tradycyjne grać będzie na zabawach sześć młodych zespołów z różnych miast Polski. Ci muzycy przejęli repertuar od starych wiejskich mistrzów, ale dodali do niego własną wrażliwość i wyobraźnię.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

www.facebook.com/oberrok2014

powrót do listy drukuj