miejsce: Poznań, Leszno, Swarzędz, Wronki, Pobiedziska
organizatorzy: Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu, Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe "Integracje"
Program festiwalu:
11.08.2014 Poniedziałek
- spotkanie z władzami miasta i powiatu oraz uczelni
- kolorowy przemarsz ulicami Poznania na Stary Rynek
- koncert inauguracyjny w Parku Wilsona „Biesiada Ludowa” (prezentacja wszystkich zespołów, zabawy z publicznością, koncert w formie biesiady ludowej, warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu kultury ludowej)
- polski wieczór narodowy (prezentacja polskich zwyczajów i zabaw ludowych) w TROPS-ie klubie Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu
12.08.2014 Wtorek
- wyjazd do miast partnerskiego Leszna (przemarsz, warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu kultury ludowej, koncert wszystkich zespołów)
- wieczór narodowy w Poznaniu (prezentacja innego państwa)
13.08.2014 Środa
- Turniej Sportów Tradycyjnych „Pierścieniówka” na Malcie ( wydarzenie o charakterze sportowym, nawiązujące do staropolskich tradycji polskich gier sportowych)
- dzień wolny od koncertów zachęta dla uczestników do zwiedzania miasta Poznania, przygotowane wcześniej dla nich informacje o atrakcjach i zabytkach oraz mapy Poznania)
- wieczór narodowy (kolejne państwa)
14.08.2014 Czwartek
- wyjazd do miasta partnerskiego Pobiedziska (koncert i przemarsz, warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu kultury ludowej) oraz Wronek
- wieczór narodowy w Poznaniu (kolejne państwa)
15.08.2014 Piątek
- msza ekumeniczna (msza przygotowana przez wszystkie zespołu festiwalowe, połączenie różnych kultur i religii)
- przemarsz ulicami Poznania i pokaz tańca na Starym Rynku
- wyjazd do miasta partnerskiego Swarzędza: koncert, warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu kultury ludowej , przemarsz ulicami miast
- wieczór narodowy w Poznaniu (kolejne państwa)
16.08.2014 Sobota
- próby przed koncertem finałowym
17.08.2014 Niedziela
- koncert finałowy „Muzyka w Folklorze Świata” Jezioro Maltańskie, Poznań(występy wszystkich zespołów, specjalny taniec „2 par”, w którym biorą udział 2 pary z każdego zespołu : w czasie jego trwania wybrani uczestnicy tańczą wspólnie wykonując kroki taneczne wszystkich zaproszonych krajów, wspólne odśpiewanie pieśni festiwalowej)
Światowy Przegląd Folkloru "Integracje" jest międzynarodowym festiwalem organizowanym przez Akademię Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu od 2001 roku. Od 2012 roku współorganizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe "Integracje". Celem projektu jest popularyzowanie wśród mieszkańców Poznania kultury różnych narodów, mniejszości etnicznych i narodowych. Co roku w Przeglądzie bierze udział 5 zespołów zagranicznych oraz jeden z Polski. Organizatorzy Festiwalu co roku zapraszają około 300 muzyków i tancerzy do stolicy Wielkopolski, aby poszerzać wiedzę na temat kultury ludowej oraz podtrzymywać jej zanikającą tradycję. Zespoły uczestniczące w festiwalu koncertują w czasie tygodniowego pobytu w naszym kraju w czterech miastach województwa. W 2014 roku zespoły odwiedzą: Pobiedziska, Leszno, Swarzędz, dwa główne koncerty odbędą się w Poznaniu. Zespoły nie tylko koncertują, ale i dobrze się bawią. Wypełniamy ich czas wolny proponując zwiedzanie atrakcji turystycznych regionu.
Podczas każdej edycji Przeglądu Organizatorzy starają się wzbogacać program „Integracji”, tym samym poznaniacy poza koncertami mogą uczestniczyć w kolorowych przemarszach, Turnieju Sportów Tradycyjnych „Pierścieniówka”, mszy ekumenicznej, konkursie plastycznym dla szkół podstawowych oraz warsztatach tanecznych dla dzieci i młodzieży prowadzonych przez zaproszonych przez nas gości. Najważniejszym punktem programu jest Koncert Finałowy, który jest przedstawieniem w pełni powierzonym opiece reżyserskiej dyrektora artystycznego festiwalu. Prezentacja odbywa się każdego roku w innym miejscu, w jednym z barwnych i uroczych zakątków Poznania. Występowano już na Starym Rynku, na Malcie, w Parku Sołackim, na dziedzińcu Starego Browaru i na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Ten koncert jest wyjątkowy. Łączy grę świateł i dźwięków - najciekawszych elementów wybranych z programów prezentowanych przez zespoły podczas festiwalowych prezentacji. Całość okraszona muzyką i tańcem, oparta o piękną scenerię stanowi niezwykłe i niepowtarzalne wydarzenie spinające i zamykające festiwal.
powrót do programu