Tygiel Kolberga – Białorusini, Polacy i Żydzi

koncert

13-10-2014 / godz. 19.30miejsce: Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59

organizatorzy: Program 2 Polskiego Radia, Muzyka Odnaleziona


Koncert „Tygiel Kolberga – Białorusini, Polacy i Żydzi” to próba zobaczenia tradycyjnej kultury tych narodów przez współczesnych wykonawców, którzy szukają starych dźwięków i tradycyjnego repertuaru. Muzyka i śpiewy, które usłyszymy na koncercie pochodzą z obszarów, które znalazły się w „Dziełach wszystkich” Oskara Kolberga. Będą obrzędowe pieśni ze wsi Stoszany z białoruskiego Polesia i zespół „Z lasu”, który uczy się pieśni od śpiewaczek, jeżdżąc po ukraińskim i białoruskim Polesiu. Wystąpi Kapela Brodów w nowym składzie i nowym repertuarze – będzie to muzyka żydowska, grana na zachodniej Rzeszowszczyźnie. Repertuar żydowski został zebrany przez Witka Brodę u wiejskich muzykantów i zapisów Oskara Kolberga.

Andrzej Bieńkowski, Muzyka Odnaleziona

wykonawcy:

Grupa "Z Lasu" to osoby z długoletnim doświadczeniem w praktykowaniu muzyki tradycyjnej, członkinie różnych zespołów, które, zauroczone Polesiem jeżdżą na Białoruś i Ukrainę w poszukiwaniu dawnych pieśni, ciekawych spotkań z ludźmi i śladów archaicznej kultury, archiwizują pieśni i uczą się je śpiewać.

W programie koncertu znajdą się pieśni pieśni z Polesia, z terenów Białorusi. Wszystkie utwory zostały zebrane we wsiach obwodu brzeskiego (m.in. z rejonu pińskiego i stolińskiego). Będą to pieśni letnie i jesienne, wykonywane podczas pracy, pieśni wiosenne – obrzędowe, korowodowe, mające zapewnić obfite plony, oraz liryka - pieśni borowe, a także te, które śpiewa się w czasie odpoczynku, a w których o pracy również się wspomina.

Skład zespołu:

Maniucha Bikont, Julita Charytoniuk, Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Karolina Podrucka

"Czabatuchy" – to zespół występujący przy domu kultury we wsi Stoszany (Białoruś, rejon piński). Śpiewaczki wykonują tradycyjny repertuar obrzędowy i pieśni związane z porami roku (letnie, wiosenne, jesienne) oraz pieśni liryczne.

Skład zespołu:

Nina Androsiuk, Antonina Bobrik, Sofija Popiticz, Walentyna Popiticz, Winera Popiticz, Nadieżna Sziłowiec

Kapela Brodów

Kapela Brodów gra od 1992 roku. Składy się zmieniają, ale liderem kapeli jest Witold Broda – skrzypek i badacz muzyki tradycyjnej. To on poszukuje muzycznych ścieżek dla kapeli. Na jej repertuar składają się utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej. Zachowują oryginalne maniery wykonawcze oraz właściwy muzyce kontekst. Ta muzyka karmi się indywidualnością jej wykonawców; nie tyle cytują, ale opowiadają tę samą, co przed wiekami, historię.

Na koncercie posłuchamy muzyki żydowskiej z Polski, źródłem dla tych opracowań są badania terenowe Witka Brody, wspólne granie z wiejskimi muzykantami, którzy ogrywali żydowskie wesela, lub podsłuchiwali ją „pod oknem”. To z ich pamięci przywołany jest ten repertuar. Znajdą się też utwory zapisane przez Oskara Kolberga.

Skład zespołu:

Witek Broda/skrzypce

Iwona Sojka/skrzypce

Marta Maślanka/cymbały

Anatol Broda/basy

Jacek Mielcarek/klarnet, saksofon, taragot Kuba Mielcarek/kontrabas

w programie:

  • Zespół rekonstrukcyjny Z lasu – tradycyjny repertuar białoruski,
  • Zespół Czabatuchy z Białorusi – tradycyjny białoruski repertuar, śpiewaczki ze wsi Stoszany,
  • Kapela Brodów – repertuar żydowski z zapisków Oskara Kolberga oraz z badań terenowych Witka Brody

koncert poprowadzi Andrzej Bieńkowski

www.muzykaodnaleziona.pl

Specjalne podziękowania za wsparcie w organizacji pobytu śpiewaczek z Białorusi dla Centrum Kulturalnego Białorusi w Warszawie

powrót do listy drukuj