XI Turniej Regionalny w Przytyku: Zapusty czyli polski karnawał z Oskarem Kolbergiem

koncert

14-02-2014 / godz. 09.00miejsce: Przytyk, Publiczne Gimnazjum, ul. Szkolna 3

organizatorzy: Publiczne Gimnazjum w Przytyku, Starostwo Powiatowe w Radomiu, Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki"


14 lutego 2014 roku w Przytyku odbędzie się „XI Turniej Regionalny”, który zostanie rozegrany pod hasłem „Zapusty – czyli polski karnawał z Oskarem Kolbergiem”.

Turniej Regionalny w Przytyku to wydarzenie, które na stałe wpisało się w krajobraz wydarzeń związanych z dziedzictwem kulturowym obszarów wiejskich na mapie powiatu radomskiego. Od ponad 10 lat promuję bogatą tradycję, historię i kulturę nie tylko obszarów wiejskich. Na przestrzeni wspomnianych lat uczestniczyło w nim ponad 1000 uczestników – uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu woj. mazowieckiego.

Ideą 11. edycji turnieju jest organizacja przeglądu skierowanego do reprezentantów szkół gimnazjalnych i podstawowych z terenu południowego Mazowsza, którzy zaprezentują tradycję zapustową, obchodzenia polskiego karnawału. Organizatorzy chcą pokazać to, co najpiękniejsze w polskiej kulturze ludowej, i to jak dawniej obchodzono ten bogaty w obrzędy czas, tak aby wspólnie, ubogacone ludową tradycją muzykowanie wpływało na podtrzymanie obyczaju. Podczas wydarzenia w formie konkursu zaprezentują się przedstawiciele szkół podstawowych i gimnazjalnych. Każda szkoła przygotuje jeden – najwyżej 5 minutowy występ muzyczny (piosenkę o charakterze ludowym, nawiązujący do tradycyjnych zapustów)

Wystąpią m.in:

  • Dziecięcy Zespół Ludowy "Zakrzewiaki", Młodzieżowy Zespół Ludowy "Wolanianki", Młodzieżowy Zespół Ludowy "Plejada"

oraz:

  • zespoły z Publicznego Przedszkola z Przytyka, oraz z Publicznego Przedszkola nr 4 z Radomia (pokazy pozakonkursowe)
  • zespoły z Publicznych Szkół Podstawowych z Zakrzewa, Wrzosu, Wrzeszczowa, Przytyka, Wolanowa oraz nr PSP nr 7 z Radomia
  • reprezentanci Szkół Gimnazjalnych z: Białobrzeg, Przytyka, Zakrzewa, Wolanowa, Starej Błotnicy
powrót do listy drukuj