XVIII Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Źródło”

festiwal

27-06-2014 / godz. 16.00

28-06-2014

29-06-2014



miejsce: Dobrodzień, Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu

organizator: Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu w Dobrodzieniu


„Źródło” to wydarzenie o charakterze międzynarodowym organizowane w Dobrodzieniu od 18 lat. Idea i nazwa tego zdarzenia wzięła się z historii miejsca gdzie się odbywa. Dobrodzień zamieszkiwany był dawniej przez Polaków, Ślązaków, Niemców i Husytów, co sprawiło że mamy bardzo bogatą kulturę a „Źródło” odbywa się by można było pielęgnować zwyczaje i tradycje naszych zaprzyjaźnionych sąsiadów oraz poznawać wszystkie inne- nieznane nam bliżej kultury. Celem tego wydarzenia jest wymiana kultur- co oznacza że my poznajemy dziedzictwo innych regionów i krajów oraz sami pokazujemy nasze zwyczaje i obrzędy. „Źródło” jest trzydniowym, darmowym dla wszystkich przedsięwzięciem, które wypełnione jest koncertami, występami, przedstawieniami pozwalającymi poznać tradycje i kulturę wszystkich zaproszonych gości. Poza częścią koncertowo-występową odbywają się także warsztaty rękodzieła ludowego oraz kiermasz.

wykonawcy:

Miąższ

Hoverla

Gomand Trio

Kolberg Fortuny

Nysa

Francik

Żędowianie

Żabki

Niezłe ziółka

Śliczne goździki

Fin Amor

Podróże dookoła świata

Ukraina

program:

Godz.16.oo (Dom Kultury)

Uroczysta Sesja Rady Miasta, podczas której zostanie podpisany akt odnowienia postanowień umów partnerskich między Dobrodzieniem a Czortkowem na Ukrainie oraz Haan w Niemczech. Prezentacja Pawła Mrozka na temat 10-lecia partnerstwa.

Godz.17.3o (sala kameralna)

Wernisaż wystaw Stanisława Jankowskiego „Powstanie w Czortkowie 1940 ” oraz Adama Barańskiego „Czortków współczesny w fotografii”.

Sala widowiskowa domu kultury

Godz.18.oo

Uroczyste otwarcie

XVIII Ogólnopolskich Spotkań Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych I Etnicznych „Źródło”

Zespoły z Gminy Dobrodzień

witają gości „Źródła” w Roku Oskara Kolberga

Zespół flażolecistów – „Wesołe nutki” – PSP Dobrodzień oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny w Gosławicach Przedszkole z Szemrowic - „Trzech języków się uczymy – trzy razy tańczymy” (taniec angielski) „Dokisiaki” z DOKiS (cz.1) – „My też znamy twórczość Oskara Kolberga”

Przedszkole z Szemrowic (taniec polski)

„Dokisiaczki” z DOKiS (cz.2)

Przedszkole z Szemrowic (taniec niemiecki) Godz. 18.3o Zespół Śpiewaczo – obrzędowy „Familijo z Brzozowej Doliny” w spektaklu „Jak dawniej działało się masło”

Godz. 19.oo

Koncert zespołu Miąższ - „Muzyka wieśniacza” -Największym sukcesem Miąższu jest zdobycie głównej nagrody Trójząb Neptuna na Festiwalu FAMA 2010 w Świnoujściu za program „Miąższ jedzie wiochą”. I rzeczywiście Miąższ jedzie wiochą, ale w najbardziej przewrotny z możliwych sposobów. Przede wszystkim bazuje na melodyjności i polskim tekście, wykorzystując przy tym tradycyjne akustyczne instrumenty takie jak kontrabas, gitara, akordeon, melodyka, piła itp. Muzyka Miąższu jest pełnia energii, emocji i spontaniczności na scenie. Twórczość ich jest tak prosta, że nieprzewidywalna i przede wszystkim – niedefiniowalna. A wszystko dlatego, że Miąższ jest prawdziwy i żywy.

Godz.20.oo

Koncert zespołu Hoverla - „Polsko – ukraiński folk w nowej odsłonie”.HOVERLA to dynamiczny folk – rockowy zespół czerpiący muzyczne inspiracje z ukraińskiej, polskiej i łemkowskiej muzyki ludowej. Na oryginalny charakter zespołu składa się fuzja muzycznych tradycji ludowych z nowoczesnymi aranżacjami inspirowanymi rockiem, reggae, ska. Zespół śpiewa w językach: ukraińskim, łemkowskim i polskim. Połączenie mocnej rockowej sekcji z dynamicznymi, folkowymi skrzypcami, akordeonem i melodyjnymi, słowiańskimi głosami tworzy niezwykle żywiołowe i energetyczne widowisko muzyczne.

Sobota (28 czerwca)

Sala kameralna domu kultury

Godz.16.30

Prezentacja dwóch publikacji na temat Ziemi Dobrodzieńskiej autorstwa Pawła Mrozka – „Portrety wsi Ziemi Dobrodzieńskiej” oraz „Dobrodzień na starej pocztówce 1884 – 1944” Spotkanie autorskie prezentujące dwie nowe książki pokazujące piękno i niezwykłość Ziemi Dobrodzieńskiej współfinansowane ze środków Unii Europejskiej „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Obie publikacje zawierają ogrom wiedzy, ale i obie są arcydziełami grafiki i kompozycji.

Sala widowiskowa domu kultury

Godz.18.oo

Występ zespołu Pieśni Regionalnej z DOKiS – „Kolberg nam bliski”

Godz.18.30

Koncert Chóru Kantata działający przy DOKiS – „Odkrywamy twórczość Kolberga na nowo”

Godz. 19.oo

„Karolinka i jej Karliczek”-przedstawienie teatralne w wykonaniu Teatru Mimowolnego działającego przy DOKiS

Godz. 19.1o

Występ zespołu ze „Stowarzyszenia Zespołu Tańca i Pieśni Ludowej Nysa” w programie śląskim i narodowym

Godz. 20.oo

Koncert „Kolberg Fortuny” – Maciej Fortuna z zespołem . Maciej Fortuna , znany poznański trębacz – muzyk, kompozytor, producent, pedagog związany na co dzień z poznańską Akademią Muzyczną – wziął na warsztat najpiękniejsze pieśni spisane przez Oskara Kolberga z jego monumentalnego dzieła i przełożył je na bardziej współczesną, odświeżoną, a tym samym przystępną dla dzisiejszego słuchacza formę.

Godz. 21.00

Koncert „Gamand Trio” Zespół powstał w 2009 roku w Łodzi. Wykonuje muzykę bałkańską, hiszpańską, rosyjską, klezmerską, standardy muzyki jazzowej i musicalowej.

Godz. 21.45

Francik sie żyni” – spektakl w wykonaniu amatorskiego teatru „Po pracy” z Lublińca. Autorką scenariusza oraz reżyserem spektaklu jest pani Agnieszka Raj-Kubat instruktor teatralny MDK. Sztuka w lekki, humorystyczny sposób opowiada o zwyczajach związanych z prawdziwym, śląskim weselem oraz tradycyjnej wzajemnej niechęci, objawiającej się uszczypliwymi docinkami Hanysów i Goroli. Trwają przygotowania do wesela tytułowego Francika-Hanysa z Marylką-rodowitą Gorolką. Wszystko idzie zgodnie z planem, dopóki w śnie głównego bohatera nie pojawia się jego była narzeczona. Chłopak zaczyna mieć wątpliwości… Na szczęście, całe przedsięwzięcie dochodzi do skutku i rozpoczyna się huczna zabawa.

Ognisko i zabawa – ogródek Jordanowski

Niedziela (29 czerwca)

Ogródek Jordanowski

Godz. 16.oo

Teatr Cieni- spektakl dla dzieci „Podróże dookoła świata” – to propozycja, która nie jest klasycznym spektaklem, przeznaczonym do biernego oglądania, ale formą do przeżycia i działania wraz z bohaterami, w którym dziecięca energia i nieograniczona wyobraźnia stają się częścią składową przedstawienia. Spektakl ma strukturę podróży dookoła świata i podzielony jest na 5 sekwencji: podróż na Dziki Zachód, do Hiszpanii, do Afryki, do Mroźnej Krainy Eskimosów i do Szkocji. W każdym zakątku świata dzieci spotykają tubylca, który zapoznaje ich ze specyfiką danej krainy, wciągając w wir zaskakujących działań. Publiczność bierze więc czynny udział w charakterystycznych zabawach i etiudach teatralnych, prowadzonych przy typowej dla danego miejsca muzyce.

Sala widowiskowa domu kultury

Godz .17.oo

Występ zespołu „Żabki” działającego przy Klubie Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu pt.„Taneczny błysk”

Godz. 17.3o

Występ młodzieżowego zespołu Żędowianie - „Polskie tańce narodowe” Zespół „Żędowianie” został założony przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły w Żędowicach w 2004 roku. Idea założenia zespołu tanecznego zrodziła się w momencie przygotowywania Gminnego Konkursu Gawędziarskiego „Śląskie Beranie” jako imprezy środowiskowej dla mieszkańców Gminy Zawadzkie. Założycielem zespołu, instruktorem i choreografem jest Pani Jadwiga Breguła, natomiast instruktorem grupy muzycznej Pani Sybilla Czech. W celu podniesienia jakości pracy została nawiązana stała współpraca z Panią Zofią Czachlewską, byłą tancerką i choreografem ZP i T „Śląsk”. Zespół uczestniczył również w kilku warsztatach tanecznych w siedzibie ZPiT „Śląsk” w Koszęcinie. Zespół wielokrotnie reprezentował Gminę Zawadzkie za granicą: w Niemczech, trzykrotnie w czeskich Otrokowicach natomiast w Dubnicy na Słowacji gościł aż 6 razy, w tym 3 razy na Międzynarodowym Dubnickim Festiwalu .

Godz. 18.30

Tradycyjne pieśni sobótkowe - zespół śpiewu tradycyjnego „Niezłe ziółka” - … Staramy się śpiewać tak, jak to się na wsi robiło: pełnym gardłem tzw. głosem otwartym w starej, a czasem nawet archaicznej manierze śpiewaczej. Taki śpiew nazywany jest także białym. Uczymy się pieśni docierając do oryginalnych ich wykonań przez kobiety wiejskie. Zgłębiamy też funkcje i znaczenie pieśni, objaśniamy symbolikę, interpretujemy teksty.

Godz. 19.15

Koncert Zespółu „Śliczne Goździki” - który gra i śpiewa polskie tradycyjne pieśni ze zbiorów Oskara Kolberga w aranżacjach jazzowych. Zespół ma w składzie zarówno instrumentarium tradycyjne- harmonia trzyrzędowa oraz bębenek obręczowy i baraban, jak i instrumenty” nowoczesne”- gitara elektryczna, perkusja, kontrabas i saksofon. Pieśni, które wykonują to poetyckie ballady, w których poprzez symbole roślin i zwierząt poruszane są historie ludzkich przeżyć i losów.

Godz. 20.15

zespoły artystyczne z czortkowa - Ukraina: występ Zespołu tanecznego „ Źródełko” z miejscowego Domu Kultury oraz młodzieżowego -zespołu tanecznego „Mewa”

Rynek Miasta

Godz. 21.3o

Teatr Cienia – spektakl ”Fin Amor” FIN AMOR miłość dworska wzorzec miłości, jaki został stworzony przez literaturę XII wieku,…opowiadając historię pary zakochanych ludzi, opowiadamy historię każdego wrażliwego człowieka. Bo któż z nas będąc zakochanym uświadamia sobie siły sprawcze, bądź przewiduje drogi rozwoju prawdziwego uczucia? bynajmniej odrobinę wzruszeń . …

Zakończenie

XVIII Ogólnopolskich Spotkań Zespołów

Artystycznych Mniejszości Narodowych

I Etnicznych „Źródło”

Imprezy towarzyszące :

wystawa twórców ludowych - plac przed wejściem do Domu Kultury warsztaty śpiewu tradycyjnego -29.06.2014 godz. 16.00 sala muzyczna warsztaty haftu – 28.06.2014 – godz. 15.oo hall warsztaty lepienia i tworzenia w glinie szamotowej – 27.06.2014 godz.- 17.oo piwnice domu kultury

powrót do listy drukuj