Z Polski do Bangladeszu

inne

11-12-2014 / godz. 18.00



miejsce: Pszczyna, Klub / Galeria 13 (przy Pszczyńskim Centrum Kultury), ul. Bednarska 13

organizator: DKF Pszczyński Klub Filmowy (Pszczyńskie Centrum Kultury)


DKF Pszczyński Klub Filmowy jeszcze raz w tym roku zanurzy się w sztuce dokumentu. 11 grudnia, za sprawą filmu „Way to Bangladesh” w reżyserii Pawła Brzenczka, ponownie odwiedzimy Azję.

Głównym bohaterem dokumentu, którego premiera miała miejsce w Centrum Sztuki Filmowej / Kinie Kosmos w Katowicach, jest śląski fotografik Aleksander Bartecki, który porzuca wyścig szczurów i wyrusza w azjatycką drogę. Próbuje odnaleźć wewnętrzny spokój oraz realizować fotograficzne plany wśród plemiennego życia.

wykonawcy:

Paweł Brzenczek, Agnieszka Błaszczyk - twórcy dokumentu "Way to Bangladesh". Dawid Stwora (DKF Pszczyński Klub Filmowy, liście kultury) - prelekcja, prowadzenie spotkania z gośćmi, moderowanie dyskusji po projekcji.

program:

Projekcja, spotkanie z gośćmi i dyskusja. Pojawi się Paweł Brzenczek, reżyser filmów dokumentalnych, operator, filozof i podróżnik, a także Agnieszka Błaszczyk, współautorka zdjęć do dokumentu, podróżniczka, absolwentka socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Przy okazji podsumujemy część spotkań, projekcji, dyskusji, prelekcji, które już za nami, a podczas których wiodącą rolę pełniły kwestie kulturowe, antropologiczne. Nawiążemy do prezentacji tureckiego „Zimowego snu” w reżyserii Nuriego Bilge Ceylana, do izraelskiego filmu „Wypełnić pustkę” Ramy Burshtein, próby przyjrzenia się chasydzkiej społeczności. Do południowokoreańskiego dzieła „Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna” Kim Ki – duka, poetyckiego obrazu o przemijaniu, kulturze, wierze, czy do projektu „Jego oczami” Szymona J. Wróbla, czyli literackiej i filmowej opowieści o ks. prof. Józefie Tischnerze, w tym o Jego fascynacji góralskim folklorem. Przed seansem będzie okazja zagłębić się w kompozycje grupy Czerwie, tworzącej inspirujące, poszukujące melodie z elementami etnicznymi, folkowymi, z różnymi odcieniami rocka. Istotną częścią repertuaru Czerwie jest muzyka przygotowywana do niemych filmów, teatralnych przedstawień i działań plastycznych, toteż kilka dni temu małopolski zespół zaprezentował, w ramach działań Pszczyńskiego Klubu Filmowego oraz cyklu „liście kultury”, muzykę do „Pana Tadeusza” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, niemego filmu z 1928 roku, który stanowił ważny składnik społeczno – kulturalnego życia międzywojennej Polski.

Te rozmaite wątki, konteksty służą zaakcentowaniu Roku Oskara Kolberga, który obchodzony jest w różny sposób przez świat kultury, w tym przez Pszczyński Klub Filmowy oraz cykl „liście kultury”, który co jakiś czas pojawia się wśród propozycji Centrum Kultury i pszczyńskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

powrót do listy drukuj