
17. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja"
festiwal
więcej
miejsce: Legnica, Muzeum Miedzi Akademia Rycerska
organizator: Zespół Szkół Muzycznych w Legnicy
Uroczysty koncert połączony z prelekcją o dorobku etnograficznym Oskara Kolberga, zrealizowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy przy współpracy z ZPiT „Legnica", LCK oraz Muzeum Miedzi.
wykonawcy:
Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy:
Orkiestra Dęta OSM i SM II st.
Zespół Orffowski „Sambalele” OSM I st.
Uczniowie Wydziału Wokalnego SM II st.
Uczniowie Wydziału Instrumentalnego OSM I i II st.
Trio fortepianowe
Trio skrzypcowe
Zespół Pieśni i Tańca „Legnica”
Legnickiego Centrum Kultury
program:
Utwory z poszczególnych regionów opisywanych przez Oskara Kolberga w brzmieniu naturalnym oraz stylizacje. Utwory muzyczne, tańce, przypowieści, prezentacja oryginalnych strojów ludowych.
Projekt FOLK? A ja się (nie) zgadzam! jest wynikiem współpracy polsko-islandzkiej. Punktem wyjścia była próba przedefiniowania pojęcia folkloru oraz pokazanie go w szerokim kontekście, jako formy kultury oraz zjawiska społecznego i politycznego w dzisiejszej Polsce i Islandii. To spotkanie różnych idei odzwierciedlających społeczny krajobraz folkloru, tworzących dynamiczne napięcie wokół kwestii, jak żywe doświadczenie i realia społeczne innych krajów mogą być wyrażone – w języku, w performatywnej akcji czy za pomocą wizualnej abstrakcji.
Podczas kilkugodzinnej wędrówki w przestrzeniach Teatru Studio i Placu Defilad znajdziemy nowe formy rytuałów, społeczną grę o terytorium, performans na temat rzemieślników i zanikających zawodów, współczesny ludowy taniec stworzony z warszawiakami, „cepeliowy” przetworzony polski folklor oraz mocne, blackmetalowe islandzkie brzmienia. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: „dlaczego nie cierpimy folkloru, jednocześnie czerpiąc z cepeliady tyle radości?”.
miejsce: Józefów, Dom Nauki i Sztuki (placówka Miejskiego Ośrodka Kultury), ul. Kardynała Wyszyńskiego 4
organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie
Uczestnicy zapoznają się z tradycjami dotyczącymi świąt (legendy, wierzenia, zwyczaje, wróżby). W programie ponadto: tematyczna zabawa "jak ubrać choinkę zgodnie z dawnymi wierzeniami", zagadki, wiele ciekawostek. Grudniowe zajęcia będą miały formę podsumowania rocznego cyklu warsztatów "Kolberg Dzieciom".
wykonawcy:
Zajęcia poprowadzi Agnieszka Tomaszczuk-Rosołowska, etnolog i antropolog kultury.
program:
Projekt "Kolberg dzieciom" to 10 spotkań/zajęć inspirowanych dziełami Kolberga, na których dzieci zapoznają się z tradycją świąt, zwyczajów dorocznych oraz z wybranymi wytworami sztuki ludowej i jej przejawami w dzisiejszym świecie.